Szef MON: wejście Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni Sojusz

Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego było jednym z tematów spotkania unijnych ministrów obrony w Brukseli. - To wzmocni Sojusz i wzmocni politykę odstraszania, która jest istotą NATO, przed agresywnym działaniem Rosji - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

2022-05-17, 16:55

Szef MON: wejście Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni Sojusz
Wejście Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni Sojusz - podkreśla szef MON. Foto: Twitter/MON

Na  spotkaniu szefowie resortów obrony państw członkowskich Unii udzielili poparcia dla starań Szwecji i Finlandii o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wkrótce do kwatery głównej w Brukseli mają trafić wnioski obu krajów o przyjęcie do NATO.

Zdaniem ekspertów cały proces akcesyjny zostanie przeprowadzonym w przyspieszonej procedurze i może się zakończyć jeszcze w tym roku.

Szwecja już podpisała

16 maja swój oficjalny zamiar ubiegania się o członkostwo w NATO ogłosiła Szwecja. Dzień później szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde podpisała list aplikacyjny. 

 - Czujemy, że to coś wielkiego, poważnego i że doszliśmy do momentu, w którym podejmujemy najlepszą decyzję dla Szwecji - powiedziała.

REKLAMA

Parlament zatwierdził

Tego samego dnia fiński parlament zatwierdził propozycję ubiegania się o członkostwo Finlandii w NATO. Za było 188 parlamentarzystów, a przeciw 8.

Finlandia, która obecnie dzieli 1300-kilometrową granicę z Rosją, spędziła ponad wiek jako część imperium rosyjskiego, dopóki nie uzyskała niepodległości w 1917 roku. Następnie została zaatakowana przez Związek Radziecki w 1939 roku. Finowie toczyli zaciekłą walkę, ale ostatecznie zostali zmuszeni do oddania ogromnej części swojej wschodniej prowincji Karelia w ramach traktatu pokojowego z Moskwą.

Turcja na "nie"

Sprzeciw wobec członkostwa tych krajów w NATO zapowiedziała jednak Turcja.

 Szwecja i Finlandia nie zgodziły się na wydanie tureckim władzom kilkudziesięciu osób podejrzewanych przez Ankarę o związki z bojownikami Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) lub muzułmańskim duchownym Fethullahem Gulenem, którego oskarża się o zorganizowanie próby zamachu stanu w 2016 roku.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej