Nowy wskaźnik w miejscu WIBOR obniży raty kredytów? Tego się spodziewają eksperci GPW Benchmark
-Przygotowane przez nas trzy warianty nowego indeksu, który zastąpi WIBOR, będą do czerwca podlegały społecznym konsultacjom - powiedziała Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-05-18, 17:00
Ekspertka GPW podkreśliła że nowe wskaźniki referencyjne (indeksy) będą miały odniesienia do oprocentowania depozytów tylko z jednego dnia (over night) oraz do samych transakcji, a nie od czynników kwotowych jak było w przypadku WIBOR, który bierze pod uwagę kwoty (cena i skłonność do zawierania transakcji) i wreszcie faktyczne zawierane transakcje.
Dlatego nowe wskaźniki referencyjne były planowane od lat i będą bardziej korzystne dla kredytobiorców, bo takie wskaźniki zwykle są niższe od stawek opartych na rynku międzybankowym.
Zgodnie z rządowym projektem ustawy mającej na celu wsparcie kredytobiorców – który trafił do Sejmu – banki muszą się przygotować, aby od 2023 r. zastąpić wskaźnik WIBOR nowym wskaźnikiem. GPW Benchmark, spółka-córka GPW zajmująca się opracowywaniem wskaźników i indeksów, w miejsce WIBOR-u proponuje wskaźniki transakcyjne.
GPW Benchmark zaproponowała trzy nowe wskaźniki: 1/WRR (Warsaw Repo Rate), 2/WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) oraz 3/WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego).
REKLAMA
Z punktu widzenia kredytobiorców najważniejszy jest ten ostatni wskaźnik, bo to on miałby być wskaźnikiem, na podstawie którego liczone jest oprocentowanie kredytów. Ale w przypadku każdego z tych wskaźników są różnice w stosunku do stosowanego obecnie WIBOR.
W przypadku WIBOR-u dla depozytów overnight wynosi obecnie 5,05 proc., stawka referencyjna POLONIA, stosowana przez NBP, to 4,85 proc. Stawka WRR wynosi 4,91 proc., a więc jest na poziomie zbliżonym do POLONII.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
REKLAMA
PR24/PR1/Justyna Golonko/sw
REKLAMA