Francja wyróżniła polskich twórców. Odznaczenia dla Ireny Strzałkowskiej i Jana Komasy
Ambasador Francji w Polsce Frederic Billet wręczył Ordery Sztuki i Literatury producentce Irenie Strzałkowskiej oraz reżyserowi Janowi Komasie. Wyróżnienie zostało ustanowione ponad 50 lat temu, jest przyznawane za wyjątkowe dokonania artystyczne lub literackie oraz za promowanie literatury i sztuki na świecie.
2022-05-19, 01:46
Ambasador Francji podczas uroczystości podkreślał niezwykłe zasługi Ireny Strzałkowskiej dla rozwoju współpracy między polską i francuską kinematografią.
Irena Strzałowska doceniona ze "wkład w rozwój współpracy kulturalnej" Polski i Francji
- Uważa pani, że kino powinno łączyć, dlatego wielką wagę przykłada pani do współpracy międzynarodowej. W 1991 roku została pani przedstawicielką Funduszu Eurimages w Polsce, aktywnie wspierającego polskie kino. Od początku przystąpienia Polski do tego funduszu, wsparcie otrzymało ponad 40 filmów, w tym kolejne koprodukcje z Francją. Jest pani wielką przyjaciółką Francji, niniejsze odznaczenie jest podziękowaniem za pani wkład w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy naszymi krajami - mówił Billet.
Irena Strzałkowska z dużą radością przyjęła odznaczenie i podkreślała, że jest ono dla niej wyjątkowo ważne. - To jest ogromne wyróżnienie, dostrzeżenie pracy, która jest poza blaskiem reflektorów, bo gdzieś tam tworzymy, piszemy, rozmawiamy, spotykamy się. Później dzieją się tak nieprawdopodobne, kiedy spotykamy się na przykład na Festiwalu w Cannes, idziemy czerwonym dywanem i pojawia się polska ekipa, która ma swój film w koprodukcji polsko-francuskiej - powiedziała.
Posłuchaj
Francuski ambasador: Jan Komasa to jeden z najważniejszych reżyserów młodego pokolenia
Frederic Billet wręczając odznaczenie Janowi Komasie podkreślał, że jest on jednym z najważniejszych europejskich twórców młodego pokolenia, ambasador podkreślił, że ważnymi wątkami twórczości reżysera są wątki historyczne i kondycja człowieka.
REKLAMA
- W 2014 roku zrealizował pan dwa filmy upamiętniające Powstanie Warszawskie, fabularny "Miasto 44" oraz dokument "Powstanie Warszawskie" zmontowany z kronik powstańczych. Oba są na długo zapadającym w pamięć wyjątkowym świadectwem tamtych, tak ważnych dla Polski dni. Pańskie filmy dają jedyną w swoim rodzaju lekcję humanizmu, co zostaje docenione wieloma nagrodami i wyróżnieniami na najważniejszych festiwalach filmowych - dodał.
Jan Komasa mówił, że order jest dla niego niezwykle ważnym wyróżnieniem, szczególnie, że został przyznany za to, że w swoich filmach porusza między innymi tematykę złożoności ludzkiego życia. - Współpracuję z Francuzami i wiem, że bardzo wnikliwie patrzą na całą podbudowę znaczeniową filmu, co z sobą niesie, co niesie bohater przede wszystkim. Ten aspekt ludzki, ten francuski egzystencjalizm, który jest obecny w kulturze, bardzo rzutuje na odczytywanie kultury w ogóle, a szczególnie polskiej - mówił.
Posłuchaj
Odznaczenie Order Sztuki i Literatury zostało ustanowione 2 maja 1957 przez ministra kultury Republiki i zatwierdzone w 1963 przez prezydenta de Gaulle'a. Wśród Polaków odznaczonych tym orderem są między innymi: rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki, były paryski korespondent Radia Wolna Europa, Maciej Morawski, czy reżyser teatralny Tadeusz Kantor.
Posłuchaj
ms
REKLAMA
REKLAMA