Za nami 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Czy kropla wody może lewitować, czy glony świecą i czy da się chodzić po wodzie - odpowiedzi na te i inne pytania można było poznać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który zakończył się w sobotę o 20:00. Swoje badania i eksperymenty przedstawiło kilkudziesięciu wystawców z całego kraju. Wszystkie dotyczyły wody - motywu przewodniego pikniku.

2022-05-21, 20:00

Za nami 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
25. Piknik Naukowy . Foto: Polskie Radio

Po godz. 11.00 prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska otworzyła w Warszawie Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie to już 25. odsłona tej imprezy. 

Agnieszka Kamińska przypomniała, że impreza odbywa się od 25 lat, a od 2008 roku wspólnie organizują je Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Dodała, że jest to prawdopodobnie największe tego typu wydarzenie w Europie. Prezes Polskiego Radia wyraziła też radość, że po dwóch latach przerwy impreza znów odbywa się stacjonarnie.

Stanowiska i namioty piknikowe były zlokalizowane w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentowało 50 gości specjalnych.

REKLAMA

Temat przewodni - woda

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.

REKLAMA

Lewitujące krople wody i świecące glony

Na pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie - konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyglądali się lewitującym kroplom wody i zaglądali do ich wnętrza.

Można było też obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Odwiedzający poskakali po wodzie, weszli do wielkiego ucha i przekonali się, czy sejsmograf rejestruje tupanie.

REKLAMA

Podczas pikniku można było uzyskać również odpowiedzi na pytania "czy ryba może pływać w miodzie?" i "co łączy plazmę oraz kawę?". Tylko podczas tej dorocznej imprezy możliwa była podróż na leśną polanę, bagno, a zaraz potem na Spitsbergen.

Była też okazja, aby obejrzeć najnowsze wynalazki – superpłetwy, jadalne opakowania – zapoznać się z prototypowymi technologiami oczyszczania wody, a także rozwiązaniami stosowanymi w medycynie i diagnostyce. Nie zabrakło scenicznych pokazów naukowych.

Podczas nich uczestnicy wsiedli do chemicznej lokomotywy, poznali fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzieli się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzieli o własnych badaniach i przybliżyli zagadnienia związane z tematyką imprezy.

REKLAMA

Piknik powraca w plener

- Bardzo się cieszę, że Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wraca w przestrzeń, w plener, i że będziemy mogli z naszymi odbiorcami spotkać się bezpośrednio. Kontakt bezpośredni z nauką to jest coś, czego nie da się przecenić. To jest wielka przyjemność i wielka radość - mówiła w radiowej Jedynce prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 

Odwiedzający Centrum Nauki Kopernik i Bulwary Wiślane mogli też sprawdzić, czy kropla wody może lewitować, co wspólnego mają małże z kranówką, czy glony świecą i czy da się chodzić po wodzie. Głównym tematem tegorocznego wydarzenia była bowiem woda.

- Tej wody brakuje, mamy z nią bardzo duże problemy, grozi nam susza - zresztą na całym świecie. W związku z tym woda jako temat przewodni będzie też tym wątkiem, który pozwoli naszym słuchaczom zrozumieć jej wagę, jej istotę, to, jak jest bezcenna - zwróciła uwagę prezes Polskiego Radia.

REKLAMA

"

***

Piknik Naukowy odbył się w stołecznym Centrum Nauki Kopernik i na pobliskich bulwarach nad Wisłą.

Wstęp na Piknik był darmowy.

as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej