Rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Silna polska obecność
W pięciodniowych rozmowach dotyczących najważniejszych światowych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. Polskę będą reprezentować m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
2022-05-22, 06:15
Premier o rozpoczynającym się w niedzielę Światowym Forum Ekonomicznym w Davos mówił w swoim cotygodniowym podcaście. Przypomniał, że Polska zaprezentuje tam dwa swoje pawilony: "Dom Polski" i "Dom Trójmorza".
- To tam toczyć się będą najważniejsze rozmowy o przyszłości Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej. W polskim domu gościć będą ekonomiści absolutnie światowego formatu: laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Joseph Stiglitz i były wiceszef Banku Światowego Justin Yifu Lin - zapowiedział premier.
Priorytetem bezpieczeństwo
Podkreślił, że agenda Forum jest "rozpisana szeroko", ale - jak dodał - "bezwzględnym priorytetem jest kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa".
- Bo kiedy dziś mówimy o transformacji energetycznej, czy rozwoju technologii, to w tle zawsze są takie wartości, jak bezpieczeństwo, jak suwerenność i jak podmiotowość. Niestety przez ostatnie lata te pojęcia były często wymazywane z europejskich debat - stwierdził Morawiecki.
REKLAMA
Plan prezydenta
Prezydent w Davos będzie 24 maja. Przed południem weźmie udział w panelu dyskusyjnym WEF Geopolitical Outlook poświęconemu nowej sytuacji w obliczu wojny na Ukrainie. W planie jest również udział Prezydenta RP w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL) oraz w Panelu Prezydentów Trójmorza.
Wśród aktywności Andrzeja Dudy są też m.in. spotkania dwustronne z liderami Armenii i Czarnogóry oraz Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem.
Transformacja energetyczna
Z kolei wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że podczas wizyty na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos ma się spotkać z przedstawicielami instytucji finansowych ws. ich potencjalnego zaangażowania w transformację polskiej energetyki. Jak ocenił, temat ten stał się jeszcze bardziej ważny w kontekście odcięcia dostaw surowców energetycznych z Rosji.
- Transformacja energetyczna staje się pierwszoplanowym zadaniem dla Europy, o tym trzeba rozmawiać - podkreślił na antenie Radia Plus.
REKLAMA
Dodał, że w Davos będą obecni również przedstawiciele polskich spółek energetycznych.
Szefa MAP wskazał, że Polska w Davos będzie koncentrować się również na tematach współpracy regionu międzymorza i odbudowy łańcuchów dostaw.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ma natomiast wziąć udział w debacie poświęconej przyszłości energii atomowej.
- Prezydent Duda: Ukraina musi odzyskać swoje terytorium
- Napaść Rosji. Jabłoński: zakończenie wojny na trwałe jest realne, UE musi wspierać Ukrainę
fc
REKLAMA