Szefowa niemieckiej komisji obrony bije się w pierś ws. dostaw broni na Ukrainę. "Mogliśmy zacząć wcześniej"
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, szefowa komisji obrony Bundestagu wyraziła ubolewanie z powodu zaniedbań w niemieckich dostawach broni na Ukrainę. - Irytujące jest to, że można było zacząć już kilka tygodni temu. To jest właśnie najbardziej gorzkie - powiedziała w telewizji RTL - n-tv.
2022-05-23, 11:45
Polityk współrządzącej liberalnej partii FDP domaga się lepszej komunikacji ze strony Urzędu Kanclerskiego w sprawie dostaw broni, "aby nie powstało wrażenie, że w ogóle nic nie robimy".
Trwają obecnie prace nad dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni, takiej jak samobieżne haubice 2000 i działa przeciwlotnicze Gepard - poinformowała Strack-Zimmermann. Jednak rząd RFN, a w szczególności Urząd Kanclerski, nie chce o tym głośno mówić. - Ubolewam nad tym - powiedziała przewodnicząca komisji obrony. - Uważam, że należy zmienić sposób komunikacji - dodała.
Upada mit o Niemczech jako wzorcu moralnym
Dr Wojciech Osiński, dziennikarz, historyk kultury i korespondent Polskiego Radia w Niemczech opowiedział w Polskim Radiu o tym, dlaczego Niemcy jako państwo i społeczeństwo, "lubią" być wzorem moralnym dla innych, choć dziś, znajdując się pod pręgierzem krytyki ze względu na opieszałość względem pomocy zbrojnej Ukrainie, wydaje się iż przestają być dla wielu owym wzorcem, a ten pozorny kapitał jaki uzbierały, topnieje.
Zdaniem dziennikarza, postawa niemieckich rządzących i niemieckiego społeczeństwa, nie jest jednak w przypadku obecnej wojny na Ukrainie jednoznaczna, zarysowały się bowiem rozbieżności i spory w tej sprawie, a tamtejsza polityka od czasów zimnej wojny, jest wprawdzie oparta na silnym sojuszu z Zachodem, ale również na próbach obniżania napięcia najpierw ze Związkiem Sowieckim, a później z Rosją.
- Socjaldemokraci dalej hołdują tej tradycji, sam Olaf Scholz daje do zrozumienia, że jest wyznawcą podwójnej strategii, z jednej strony bycia w głównym nurcie zachodniej polityki, ale z drugiej strony politycy niemieccy zawsze chcieli, by Rosja została włączona w porządek europejski. Pod względem energetycznym jednak można zaobserwować jakiś zwrot - mówił dr Wojciech Osiński.
REKLAMA
Dodał, że powojenne Niemcy Zachodnie przybrały rolę pokojowego arbitra, przejawiającego skłonności prorosyjskie. Ale, jak przypomniał, nie tylko socjaldemokraci byli wyznawcami polityki "obłaskawiania" Rosji, bo dziś także chadecja tłumaczy się ze swoich związków z Rosją, a o szczegóły często pytana jest sama była kanclerz Niemiec, Angela Merkel.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
dn/PAP
REKLAMA