Sejm uchwali ustawę o Sądzie Najwyższym? "To jest realne"

Na środowym posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie prezydenckiego projektu zmian w Sądzie Najwyższym. PiS zapowiada, że ma większość do uchwalenia tych przepisów i nastąpi to w tym tygodniu. Opozycja natomiast ogłasza złożenie poprawek. 

2022-05-24, 17:53

Sejm uchwali ustawę o Sądzie Najwyższym? "To jest realne"
Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym. Foto: K2_Studio/Shutterstock

- Moim zdaniem w tym tygodniu Sejm zakończy pracę nad projektem o Sądzie Najwyższym. Drugie czytanie w środę. Poprawki rozpatrzymy jeszcze tego samego dnia, a w czwartek do trzeciego czytania. To jest realne, jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, a nie ma - tłumaczy portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. W podobnym tonie wypowiada się wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

- Chcemy, żeby drugie czytanie ustawy reformującej Sąd Najwyższy było na tym posiedzeniu Sejmu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Radosław Fogiel. Projekt przez wiele tygodni był przedmiotem obrad komisji sprawiedliwości. Prace nad nim przedłużały się, ponieważ politycy Solidarnej Polski nie chcieli poprzeć przepisów zaproponowanych przez prezydenta i forsowali własne poprawki. Ostatecznie część z nich została uwzględniona w projekcie, dlatego Solidarna Polska powinna go poprzeć. 

Prezydencka propozycja z poprawkami

- Poprawki były zgłoszone na drodze porozumienia. Być może ta preambuła wprowadza trochę zamieszania, ale nie wnosi niczego ponad to, co obowiązuje we wszystkich państwach unijnych - Konstytucja jest nadrzędnym aktem prawnym, z którym zgodne muszą być ustawy i umowy międzynarodowe, i tylko o tym mówi preambuła - tłumaczy Marek Ast. Dodaje, że ustawa spełnia wszystkie istotne postulaty. - Łącznie z likwidacją Izby Dyscyplinarnej i wprowadzeniem testu bezstronności i niezawisłości. 

To właśnie na wprowadzenie testu bezstronności w formie zaproponowanej przez prezydenta nie chciała się zgodzić Solidarna Polska. Ostatecznie do tych przepisów wprowadzono pewne poprawki. - Ten test wygląda praktycznie tak, jak chciał pan prezydent, z wyłączeniem postępowań przygotowawczych. Trudno obejmować testem postępowania przygotowawcze, w których można zastosować środek tymczasowy w postaci aresztu, bo to służyłoby ewidentnym przestępcom i pozwalało im unikać środka zapobiegawczego, jakim jest tymczasowy areszt. To byłoby absurdalne - wyjaśnia Ast. 

REKLAMA

O tym, że w obozie rządzącym jest pełne poparcie dla ustawy, mówią także politycy Solidarnej Polski. - Będziemy chcieli jak najszybciej przegłosować zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Myślę, że opozycja nie jest zadowolona, że obóz rządzący bardzo dobrze współpracuje. Nie będzie żadnych wcześniejszych wyborów - stwierdza wiceszef partii, minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik.

Tymczasem opozycja zapowiada, że będzie przeciwko ustawie w kształcie przyjętym na komisji sprawiedliwości. - Zakładamy, że będziemy przeciw, o ile w drugim czytaniu nie zostaną wprowadzone istotne zmiany - mówi rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Dodaje, że PO opowiada się za takim przekształceniem systemu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego, by nie był możliwy polityczny nadzór nad sędziami. - W projekcie prezydenckim było to lepiej zapisane, niż jest teraz, po przyjęciu poprawek komisyjnych - zauważa poseł PO. Platforma, podobnie jak inne partie opozycyjne, zapowiada, że w drugim czytaniu złoży poprawki do projektu.

Zobacz także:

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej 

Projekt przewiduje przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W miejsce Izby Dyscyplinarnej prezydent proponuje powołać Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba miałaby podobne kompetencje, natomiast różniłaby się sposobem wyboru sędziów. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierałby na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Marek Ast 1200.jpg
Zmiany w Sądzie Najwyższym. Marek Ast o szczegółach projektu ustawy

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

Zobacz także: sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w PR24

MF, PolskieRadio24.pl/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej