Gdzie jest czarny neseser? Kluczowa decyzja Edmunda Rudnickiego
Ewakuację płyt nagranych we wrześniu 1939 roku nakazał Edmund Rudnicki, dyrektor Polskiego Radia wyznaczony na to stanowisko przez prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
2022-05-24, 05:40
Edmund Rudnicki przed wojną był kierownikiem Wydziału Muzycznego Polskiego Radia. Po ewakuacji dyrekcji Rozgłośni Warszawskiej, stanął na czele pozostającego w stolicy zespołu radiowców, którzy zdecydowali się kontynuować pracę. Stefan Starzyński, prezydent miasta i Komisarz Cywilny przy Dowództwie Obrony Stolicy, mianował go dyrektorem naczelnym Polskiego Radia. Od 17 września, po zbombardowaniu mieszkania, Edmund Rudnicki wraz z rodziną przeniósł się do budynku przy Zielnej 25. To on przekazywał Niemcom majątek radia po kapitulacji stolicy. Edmund Rudnicki od początku okupacji wdał się w konspirację. Kierował konspiracyjną działalnością Polskiego Radia przy Delegaturze Rządu na Kraj.
***
Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?” wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.
Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".
REKLAMA
Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl
mat. prasowe/bm
REKLAMA