Nagroda imienia Aleksandra Gieysztora. Znamy laureatów
Nagrodę imienia Aleksandra Gieysztora XXII edycji otrzymał profesor Jerzy Hausner, z kolei nagrodę XXIII edycji otrzymał dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie Vydas Dolinskas. Nagroda jest przyznawana przez Fundację Bankową imienia Leopolda Kronenberga przy banku Citi Handlowy za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.
2022-05-23, 20:53
Przewodniczący kapituły nagrody, profesor Andrzej Rottermund mówił podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, że wyróżnienie otrzymują osoby, które w sposób szczególny pracują na rzecz polskiej spuścizny kulturowej. - Zależy nam na tym, żeby nagrodzić kandydata za pracę, której towarzyszy bezinteresowność i bezgraniczne oddanie ochronie dziedzictwa kulturalnego. Nasza kapituła docenia tych, którzy przekraczają granicę służbowego obowiązku - podkreślał.
Waga dziedzictwa kulturowego
Profesor Jerzy Hausner dziękując za wyróżnienie mówił, że dziedzictwo kulturowe jest procesem łączącym przeszłość z teraźniejszością. - Dziedzictwo jako proces nie jest tylko rekonstrukcją, konserwatorskim pieczołowitym odtworzeniem - ma być rozwojem, nadawaniem nowych, współczesnych znaczeń funkcjonalności, odtwarzaniem i tworzeniem jednocześnie - mówił laureat nagrody.
Dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie Vydas Dolinskas dziękując za wyróżnienie podkreślał, że jest ono dla niego wyzwaniem i inspiracją. - Nagrodę przyjmuje jaką ocenę przede wszystkim działalności całej ekipy naszego muzeum. Taka nagroda zobowiązuje do dalszych działań w kierunku aktualizacji wspólnych dziejów i wspólnego dziedzictwa dawnego Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, ciągłego przypominania tradycji Rzeczypospolitej wielu narodów i korzystania z różnych doświadczeń naszych wspólnych dziejów, planowania wspólnego dziedzictwa - podkreślał.
Wśród laureatów nagrody imienia Aleksandra Gieysztora są: Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, kierowany przez Jerzego Waldorffa, brytyjski historyk profesor Norman Davies, Elżbieta Penderecka i Krzysztof Penderecki.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj również:
- Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
- Ziemia Święta i jej polskie ślady. "Odgrywała dużą rolę w mentalności Polaków"
dz
REKLAMA