Szympansy komunikują się budując "zdania". Niezwykłe odkrycie naukowców

Jak informują naukowcy na łamach periodyku "Communications Biology" nawoływania dzikich szympansów układają się w sekwencje przypominające zdania.

2022-05-24, 07:08

Szympansy komunikują się budując "zdania". Niezwykłe odkrycie naukowców
Nowe odkrycia mogą lepiej pokazać społeczny rozwój szympansów i ich komunikowanie.Foto: David Herraez Calzada/shutterstock.com

Składnia, za sprawą której uporządkowane są poszczególne słowa, to wizytówka ludzkiej mowy. Składniowa struktura wypowiedzi jest oznaką ludzkiej wysokiej inteligencji, w tym wypadku zdolności do tworzenia i rozumienia skomplikowanych komunikatów.

Okazuje się, że dziko żyjące szympansy nawołują się nie tyko za pomocą pojedynczych dźwięków, ale całych ich sekwencji. Wypowiadają więc nie tylko wyrazy, ale również zdania – dowodzą naukowcy niemieccy i francuscy, którzy nagrali tysiące wokalizacji, swoistych "wypowiedzi" szympansów, zamieszkujących Wybrzeże Kości Słoniowej w Afryce.

Ustrukturyzowany system komunikacji

W czasie badań zarejestrowano i zidentyfikowano 12 różnych typów nawoływań.  To z nich zwierzęta tworzyły setki różnych sekwencji ("zdań"), składających się nawet z dziesięciu typów nawoływań, które stanowiły "wyrazy". Kolejność "wyrazów" w "zdaniu" podporządkowana była pewnym regułom.

- Nasze odkrycia wskazują, że system komunikacji głosowej u szympansów jest znacznie bardziej złożony i ustrukturyzowany niż wcześniej sądzono - mówi współautorka Tatiana Bortolato, która nagrała wokalizacje szympansów.

REKLAMA

Przeszłość komunikowania ludzi?

Naukowcy zastanawiają się, czy takie sekwencje nawoływań są etapem poprzedzającym pojawienie się składni w ewolucji języka. Być może podobnie wyglądało komunikowanie się u przodków człowieka, zanim pojawiła się mowa w postaci bardziej zaawansowanej.

- To pierwsze badanie w większym projekcie. Badając bogatą złożoność sekwencji wokalnych dzikich szympansów, społecznie złożonego gatunku, takiego jak ludzie, oczekujemy świeżego wglądu w zrozumienie, skąd pochodzimy i jak ewoluował nasz unikalny język – zauważa Catherine Crockford, współodpowiedzialna za badania.

Czytaj także:

pg,pap

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej