Ściślejsza współpraca, szybsze dostawy uzbrojenia. Szef MON z wizytą w Korei Południowej

- Ważne jest, by Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny, sprawdzony sprzęt, a takim jest sprzęt produkowany w Korei Południowej - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że robi wszystko, by do Polski tego uzbrojenia trafiło jak najwięcej i w jak najkrótszym czasie.

2022-05-30, 09:59

Ściślejsza współpraca, szybsze dostawy uzbrojenia. Szef MON z wizytą w Korei Południowej
Polska od lat współpracuje z Koreą Południową w kwestiach obronnych. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Szef MON od niedzieli przebywa z wizytą w Korei Południowej. Przeprowadził rozmowy - ze swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem oraz z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Polska od lat współpracuje z Koreą Południową w kwestiach obronnych. Na podwoziu produkowanym na licencji firmy Samsung Techwin, osadzona jest polska haubica KRAB - jeden z najlepszych tego typu systemów na świecie. Spolonizowana odmiana koreańskiego podwozia została opracowana wspólnie przez polskich i koreańskich konstruktorów.

Obecnie inny koreański koncern - Hyundai Rotem - zabiega o udział w potencjalnym wznowieniu prac nad programem Wilk - opracowania i produkcji polskiego czołgu podstawowego. Strona polska bada też możliwości koreańskich producentów samolotów wielozadaniowych.

Sprawdzony sprzęt

- Rozmawialiśmy na temat możliwości przyspieszenia dostaw tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego - powiedział Błaszczak dziennikarzom.

REKLAMA

Wskazał, że jest to szczególnie ważne w obliczu toczącej się na Ukrainie wojny wywołanej rosyjską agresją.

- Jest ważne, aby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt. Sprzęt sprawdzony, a takim jest sprzęt produkowany przez Koreę - powiedział szef MON.

Presja czasu

Dodał, że dla Korei Południowej wyzwaniem jest jej sąsiad - Korea Północna, która prowadzi agresywną politykę - a atak rosyjski na Ukrainę jest wyzwaniem, przed którym stanęła Polska.

- Moim zadaniem jako szefa MON jest zapewnienie tego, aby Wojsko Polskie posiadało jak najlepszy, sprawdzony sprzęt. Sprzęt wojskowy produkowany w Korei jest właśnie takim sprzętem, w związku z tym zrobię wszystko, żeby do Polski trafiło jak najwięcej tego uzbrojenia w jak najkrótszym czasie. Aby z jednej strony wykorzystać maksymalnie możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego, a więc możliwość współpracy z Koreą, a z drugiej strony, żeby w jak najkrótszym przedziale czasu wyposażyć Wojsko Polskie w sprzęt produkowany w Korei - zadeklarował Błaszczak.

REKLAMA

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o potrzebie wyposażenia wojska w nowoczesny sprzęt (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Finansowanie zamówień

Zwrócił uwagę, że w delegacji składającej wizytę w Korei Płd. jest prezes BGK Beata Daszyńska–Muzyczka, więc podczas spotkań rozmawiano też o sposobie finansowania tych zakupów. Zaznaczył, że podstawą do tego jest ustawa o obronie ojczyzny, która gwarantuje wzrost nakładów na obronność.

- Ale także BGK na podstawie umowy z MON prowadzi Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, a więc jest odpowiedzialny za finansowanie zamówień, które trafiają do Wojska Polskiego - zaznaczył.

REKLAMA

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak: musimy przyspieszyć dostawy armatohaubic KRAB (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

Błaszczak stwierdził, że jego zadaniem jako ministra obrony narodowej jest "jak najszybsze wyposażenie Wojska Polskiego w tę właśnie broń - bojowe wozy piechoty i w armatohaubice KRAB".

Czytaj także:

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej