Estonia chce kolejnych sankcji UE. Apeluje o embargo na rosyjski gaz

- Konieczne są rozmowy o siódmym pakiecie sankcji wobec Rosji - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu. W nocy przywódcy unijnych krajów zgodzili się na szósty pakiet sankcji, w tym na częściowe embargo na dostawy ropy z Rosji.

2022-05-31, 12:03

Estonia chce kolejnych sankcji UE. Apeluje o embargo na rosyjski gaz
Dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej wystosowało "wczesne ostrzeżenie" dotyczące dostaw gazu - pierwszy z trzech poziomów oceny ryzyka.Foto: Oil and Gas Photographer/ Shutterstock

Szefowa estońskiego rządu uważa, że w siódmym pakiecie powinno być embargo na dostawy gazu z Rosji. Kaja Kallas przyznała jednak, że będzie o to bardzo trudno, biorąc pod uwagę kłopoty z jednomyślnością podczas negocjacji o embargu na import rosyjskiej ropy.

Kompromis po ustępstwach na rzecz Węgier

Rozmowy trwały niemal 4 tygodnie, bo Węgry blokowały porozumienie. Ostatecznie jednak zrezygnowały z weta, bo otrzymały zgodę na zakupy rosyjskiej ropy tłoczonej rurociągiem Przyjaźń. Nie sprecyzowano jak długi ma to być okres, ale Komisja ma czuwać, aby nie przerodziło się to w stałą derogację pozwalającą na nieskrępowany import taniej rosyjskiej ropy.

Budapeszt otrzymał też obietnicę unijnego dofinansowania modernizacji ropociągów, by zrezygnować z rosyjskiej ropy i przełączyć się na inny typ surowca, płynący rurą z Chorwacji.

Polskie poparcie dla zakazu

Odejście od kupowania rosyjskiego gazu popiera Polska. - Rosja, barbarzyński kraj, na którym nie można polegać, okazała się nie tylko partnerem niegodnym zaufania, ale okazała się państwem zbrodniczym - powiedział przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu premier Mateusz Morawiecki. - Dlatego dyskutujemy o tym jak w najszybszy sposób odejść nie tylko od węglowodorów rosyjskich jak węgiel, czy ropa, ale także w dalszej perspektywie od gazu - powiedział szef polskiego rządu.

REKLAMA

Posłuchaj

W drugim dniu szczytu europejscy przywódcy rozmawiają między innymi o bezpieczeństwie energetycznym Unii. W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego, Unia powinna jak najszybciej pozbyć się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych, podobnie uważa premier Estonii Kaja Kalla - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Cichocki: oprócz sankcji wobec Rosji Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej i broni - zobacz nagranie rozmowy

mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej