"Musimy zobaczyć, jakie realnie będą rosyjskie straty". Daniel Boćkowski o pakiecie sankcji
- Mamy wiele pytań i jak wiemy do tej pory ze wszystkimi sankcjami, jedno to wprowadzić i ogłosić, a drugie to zacząć realizować i utrzymać - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). Gościem był także dr Jacek Raubo (Defence24).
2022-05-31, 21:11
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że dostawy rosyjskiej ropy spadną o 90 procent do końca tego roku. - To ważny krok mający na celu osłabienie Rosji - powiedziała, odnosząc się do decyzji krajów unijnych, które osiągnęły ogólne porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę naftową. W rozmowie z dziennikarzami zaznaczyła, że dzięki temu możliwe będzie nałożenie szóstego pakietu sankcji na Rosję.
"Musimy zobaczyć, jakie realnie będą rosyjskie straty"
Na antenie Polskiego Radia 24 sankcje wobec Rosji i to, czy embargo na ropę jest wystarczające, ocenili goście audycji. Jak wskazał Daniel Boćkowski, "nie jest wystarczające. Oczywiście, że chcielibyśmy więcej i więcej". - Moim zdaniem problem polega na tym, że nawet to, co teraz ustalono, będzie dopiero wbijane czy wprowadzane w praktykę - zaznaczył. - Zobaczymy, jaka będzie ta praktyka i ile rzeczywiście będzie tych ograniczeń i jakie realnie będą straty rosyjskie, czy nie znajdzie się sposób na omijanie tych sankcji - powiedział.
Zaznaczył również, że "zobaczymy też, jak ostatecznie zachowają się Węgry". - Ugrały bardzo dużo, ale znów jest to kwestia tego, co będą dalej kombinować, czy nie będą próbowały korzystać ze swoich zwolnień, aby dodatkowo poprawiać swoją sytuację na rynku - zauważył.
"Jedno to wprowadzić i ogłosić, a drugie to zacząć realizować"
- Mamy wiele pytań i jak wiemy do tej pory ze wszystkimi sankcjami, jedno to wprowadzić i ogłosić, a drugie to zacząć realizować i utrzymać - podkreślił.
REKLAMA
Gościem audycji był także dr Jacek Raubo, który - odnosząc się do sankcji - wskazał, że według niego "mamy tutaj dwa czynniki". - Pierwszy to jest skuteczność sankcji, reżimu sankcji, w wymiarze długofalowym - ocenił i zaznaczył, że w żadnym razie nie widzi możliwości, "aby tylko sankcjami móc zatrzymać działania wojenne". - Sankcje będą odczuwalne długofalowo i na przemysł rosyjski będzie to oddziaływać pośrednio i bezpośrednio - powiedział.
"Mozolna sieć wokół segmentu energetyki"
- Drugi element to element polityczny. W moim odczuciu to osiągnięcie jest wbrew pozorom mało dzisiaj akcentowane, a spójrzmy, jak długo Rosjanie budowali taką sieć, bardzo mozolną, wokół wszystkich elementów segmentu energetyki w Europie, szczególnie zachodniej, i chcieli ją wykorzystywać jako presję w momentach kryzysowych - wskazał.
Dodał, iż "Rosjanie zdawali sobie sprawę, że jeżeli pójdą w kierunku konfrontacji z Zachodem, to element sieci mozolnie tkanej przez lata będzie wykorzystywany". - Jednak pomimo tych wszystkich polityków kupionych bezpośrednio przez Rosję, widzimy, że struktura, która od początku była krytykowana, a mianowicie UE, jest w stanie wypracować konsensus - podkreślił.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i dr Jacek Raubo (Defence24)
Data emisji: 31.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 20.33
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
jb
REKLAMA
Polecane
REKLAMA