Polska zbudowała ośrodek w Borodziance. Znajdą tam schronienie mieszkańcy zburzonych przez Rosjan domów

Minister rozwoju społeczności lokalnych Ukrainy Ołeksij Czernyszow przyznał, że miasteczko kontenerowe dla uchodźców w Borodziance pod Kijowem, zbudowane przez polski rząd, to rozwiązanie tymczasowe. - Będziemy pracować nad tym, żeby ci ludzie jak najszybciej przenieśli się do nowych domów - zadeklarował w środę.

2022-06-01, 13:27

Polska zbudowała ośrodek w Borodziance. Znajdą tam schronienie mieszkańcy zburzonych przez Rosjan domów
Minister Czernyszow: zbudowany przez Polskę ośrodek w Borodziance to rozwiązanie tymczasowe. Foto: Twitter/Michał Dworczyk

- W ośrodku znajdą schronienie mieszkańcy 20 bloków zniszczonych przez rosyjskie wojska. Pierwszy tego rodzaju obiekt został już zbudowany przez polski rząd we Lwowie, a teraz czas na Borodziankę. (...) Zarówno w języku polskim, jak też ukraińskim mamy słowo "tymczasowy" - i taki właśnie doraźny charakter ma nasza wspólna pomoc. Zrobimy wszystko, żeby osoby zakwaterowane w miasteczku kontenerowym szybko przeprowadziły się do nowo wybudowanych lokali - zapewnił Czernyszow.

Podkreślił również, że liczy na aktywny udział polskich firm w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych. - Strategiczna współpraca z Polską obejmie też jednak wiele innych dziedzin, nie tylko przywracanie normalności po rosyjskiej agresji. Razem uczynimy Ukrainę kwitnącą - zadeklarował Czernyszow.

Otwarcie miasteczka kontenerowego dla mieszkańców Borodzianki 

W środę premier Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wzięli udział w otwarciu miasteczka kontenerowego dla mieszkańców Borodzianki pod Kijowem, którzy stracili swoje domy w wyniku rosyjskiej inwazji. Ośrodek przeznaczony dla około 350 osób został zbudowany przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska będzie uczestniczyć w eksporcie płodów rolnych, głównie zboża, z Ukrainy. - Polska będzie hubem gospodarczym dla niepodległej Ukrainy i już dzisiaj będziemy starali się pomagać - zaznaczył.

- Dlatego Polska została także poproszona i powiedziałem jakie są nasze warunki, otrzymujemy tutaj z tego tytułu także środki ze strony UE po to, ażeby zwiększyć przepustowość, poprawić infrastrukturę, która umożliwi wywóz zboża, wywóz towarów z Ukrainy na Bliski Wschód, do Afryki i do innych państw - powiedział.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej