"Dramatyczna sytuacja w skali globalnej". Prof. Żukrowska o zagrożeniu dostaw zboża

- Jeśli chodzi o zagrożenie dostaw zboża i produkcję żywności, to jest ono bardzo duże. Problemem są kraje najbiedniejsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Żukrowska (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytutu Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH).

2022-06-08, 12:29

"Dramatyczna sytuacja w skali globalnej". Prof. Żukrowska o zagrożeniu dostaw zboża
Na koniec czerwca polskie zapasy zbóż wyniosły ok. 5 milionów ton.Foto: Deyana Stefanova Robova/ Shutterstock

"W kwietniu udało się przez Polskę przetransportować około 600 tys. ton ukraińskiego zboża, ale Ukraińcy chcą przewozić nawet 5 mln ton miesięcznie" - powiedział cytowany w artykule "Pulsu Biznesu" Michał Litwin, dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Gość wiadomości oceniła, czy ukraińskie zboże może zaszkodzić polskiemu rynkowi. - Polska działa jako pośrednik w eksporcie ukraińskiego zboża na zewnątrz - tłumaczyła prof. Katarzyna Żukrowska.

Sięgając do historii, wskazała, że eksport ukraińskich i rosyjskich zbóż rósł. Podkreśliła, że wszystkie kraje mają swoje rynki zbytu, które się nie pokrywają. Rosja i Ukraina dostarczały do tej pory zboże dla krajów Afryki. - Ta grupa krajów jest dość poważnie zagrożona, jeżeli chodzi o dostawy już w 2022 roku. 80 proc. zbóż było tam sprowadzane z zagranicy i duża część pochodziła właśnie z Ukrainy i Rosji - podkreśliła prof. Żukrowska.

Czytaj także:

Czy Ukraina pozostanie spichlerzem Europy?

Rosyjskie działania wojenne powodują obok zniszczeń budynków cywilnych również zniszczenia infrastruktury np. magazynów zbóż, rozkradane są plony, a poszczególne gałęzie gospodarki Ukrainy przez zniszczenia są dewastowane.

Prof. Żukrowska podkreśliła, że zagrożenie, jeśli chodzi o dostawy zboża i produkcję żywności, jest bardzo duże. - Patrzy się na nie od strony globalnej, a nie interesów poszczególnych krajów. Przewiduje się wzrost cen na rynku światowym, wynikającym z obniżenia produkcji i możliwości transportowania produktów rolnych z Ukrainy i Rosji - tłumaczyła.

- Problemem nie są kraje, które są odbiorcami w Europie, ale kraje najbiedniejsze, które są w dużym stopniu uzależnione od importu i cen - zaznaczyła. Dodała również zamożniejsze kraje, które mogą odczuć skutki zmniejszonej produkcji jak Grecja, Łotwa czy Japonia.

Więcej w nagraniu rozmowy.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Katarzyna Żukrowska o tym, czy Ukraina pozostanie "spichlerzem Europy" (Temat dnia/Gość PR24) 25:26
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Katarzyna Żukrowska (SGH)

Data emisji: 08.06.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 11.33

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej