Muzeum Ofiar Komunizmu. Prezes PFN: przestrzeń do dialogu, edukacji i prezentacji polskiej historii

- Chodziło nam, aby opisać komunizm i przedstawić go w sensie globalnym w jego różnych wariantach. Ponieważ Polska Fundacja Narodowa jest jednym z największych darczyńców tej instytucji to chcieliśmy, żeby ten wątek polski był najbardziej wyeksponowany - przyznał w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

2022-06-10, 16:22

Muzeum Ofiar Komunizmu. Prezes PFN: przestrzeń do dialogu, edukacji i prezentacji polskiej historii
W Waszyngtonie otwarto Muzeum Ofiar Komunizmu. Foto: gov.pl

Muzeum Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Museum) w Waszyngtonie powstało z inicjatywy Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu (The Victims of Communism Memorial Foundation), powołanej przez Kongres w 1993 r. w celu edukowania społeczeństwa amerykańskiego na temat ideologii, historii i dziedzictwa komunizmu oraz działań na rzecz wolności tych, którzy nadal są zniewoleni przez reżimy komunistyczne. Siedziba Muzeum znajduje się w pobliżu Białego Domu, obok wzniesionego w 2007 r. pomnika Bogini Wolności, który jest repliką rzeźby ustawionej na placu Tiananmen w Pekinie podczas protestów w 1989 r. Środki na budowę Muzeum przekazała m.in. Polska Fundacja Narodowa.

- Mieliśmy przyjemność otworzyć Muzeum Ofiar Komunizmu wraz z naszymi partnerami ze Stanów Zjednoczonych, Estonii, Litwy, Łotwy i oczywiście Węgier. Budujemy instytucję, poprzez którą będziemy pięknie opowiadać o Polsce - podkreślił dr Marcin Zarzecki.

Czytaj także:

Przypomniał, że lokalizacja nie jest przypadkowa, bo Waszyngton to centrum administracyjne amerykańskiej władzy oraz miejsce, w którym można stworzyć platformę rozmów z think tankami, organizacjami trzeciego sektora oraz liderami opinii publicznej. Podkreślił, że myśli o stworzeniu muzeum towarzyszył cel utworzenia przestrzeni do dialogu, edukacji i prezentacji polskiej historii. Na ekspozycji pokazana jest walka Polski z komunizmem. Jest to także dzielenie się polskim doświadczeniem walki z komunizmem.

REKLAMA

- W tym przypadku chodziło nam, aby opisać komunizm i przedstawić go w sensie globalnym w jego różnych wariantach. Ponieważ Polska Fundacja Narodowa jest jednym z największych darczyńców tej instytucji to chcieliśmy, żeby ten wątek polski był najbardziej wyeksponowany i to nam się udało - podkreślił dr Zarzecki. Dodał, że z amerykańskiej perspektywy było istotne, żeby swoją perspektywę komunizmu przedstawiły kraje, które go doświadczyły.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj

Marcin Zarzecki o otwartym w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu (Temat dnia/Gość PR24) 7:25
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: dr Marcin Zarzecki (PFN)

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 15.35

st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej