Kara śmierci dla cudzoziemców walczących na Ukrainie. Brytyjski rząd: to skandaliczne złamanie konwencji genewskiej
Liz Truss potępiła proces i skazanie na śmierć dwóch Brytyjczyków przez tzw. Sąd Najwyższy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa podkreśliła, że jest to skandaliczne złamanie konwencji genewskiej. Wraz z obywatelami brytyjskimi osądzono i skazano Marokańczyka.
2022-06-10, 16:16
W czwartek (9.06) "sąd" samozwańczej DRL skazał na karę śmierci trzech cudzoziemców: dwóch Brytyjczyków Shauna Pinnera i Aidena Aslina oraz obywatela Maroka Brahima Saadouna. Mężczyźni zaciągnęli się do Sił Zbrojnych Ukrainy i walczyli z rosyjską agresją w Donbasie, gdzie trafili do niewoli.
Rzecznik brytyjskiego premiera Borisa Johnsona przyznał, że Wielka Brytania przykłada większą wagę do rozmów z Ukrainą niż z Rosją w sprawie dwóch Brytyjczyków skazanych przez tzw. Doniecką Republikę Ludową na śmierć. Z kolei Liz Truss podkreśliła, że Wielka Brytania nie kontaktowała się w tej kwestii z Moskwą, ponieważ "nie utrzymuje normalnych relacji z Rosjanami".
"Rażące naruszenie konwencji genewskiej"
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii poinformowała także we wpisie na Twitterze, że rozmawiała z szefem dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułebą. "Omówiłam działania na rzecz uwolnienia jeńców wojennych przetrzymywanych przez wojska rosyjskie. Wyrok wydany przeciwko nim stanowi rażące naruszenie konwencji genewskiej. Wielka Brytania nadal wspiera Ukrainę w walce z barbarzyńską inwazją Putina" - napisała Liz Truss.
We wcześniejszym poście brytyjska minister spraw zagranicznych "bezwzględnie" potępiła skazanie Aidena Aslina i Shauna Pinnera. "To fikcyjny wyrok, który nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia. Moje myśli są z rodzinami. Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby je wesprzeć" - przekazała.
REKLAMA
III konwencja genewska z 1949 roku reguluje status jeńców wojennych, zakładając m.in. "humanitarne traktowanie jeńców" oraz zapewnienie im jak najszybszego powrotu do kraju po zaprzestaniu działań wojennych.
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Czytaj więcej:
- "Nie mam sobie nic do zarzucenia". Angela Merkel o swojej polityce wobec Rosji
- Czy upokorzenie Putina byłoby niebezpieczne? Były szef NATO: wcale nie. On rozumie tylko język siły
- "Żołnierze traktowani są przez dowództwo jak mięso armatnie". Gen. Polko o problemach rosyjskiej armii
***
REKLAMA
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Twitter.com/nt
REKLAMA