Siewierodonieck drugim Mariupolem. W mieście trwają walki uliczne, nie ma wody oraz prądu

Sytuacja w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim, gdzie siły ukraińskie bronią się w dzielnicy przemysłowej, z humanitarnego punktu widzenia przypomina tę z obleganego Mariupola - oznajmił doradca ministra obrony Ukrainy Jurij Sak w wywiadzie dla Deutsche Welle.

2022-06-13, 09:41

Siewierodonieck drugim Mariupolem. W mieście trwają walki uliczne, nie ma wody oraz prądu
Wojna na Ukrainie. Ostre walki o Siewierodonieck trwają od kilku tygodni. Foto: TT/@MFA_Ukraine

Jurij Sak przyznał, że sytuacja w mieście jest "bardzo, bardzo trudna". - Siły zbrojne Ukrainy kontrolują kombinat Azot, na terenie którego chroni się kilkaset osób cywilnych. Jeszcze jeden rosyjski blitzkrieg doznał fiaska dzięki wytrwałej obronie ukraińskich żołnierzy - zrelacjonował.

Kolejny apel o dostawy broni

- Trwają walki uliczne. W niektórych miejscach armia ukraińska przypuszcza kontrataki, które mogłyby być skuteczniejsze, gdyby Ukraina jak najszybciej otrzymała ciężkie uzbrojenie - zaznaczył Sak.

Wskazał, że Ukraina dostała dotąd 150 haubic kalibru 155 mm, ale potrzebuje znacznej liczby systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu. - USA zapowiedziały, że przekażą Ukrainie cztery systemy HIMARS. Wielka Brytania oznajmiła, że da systemy MLRS. Ukraina obecnie niezbędnie potrzebuje około 100 takich systemów, by móc przejść do kontrnatarcia i wyzwolić nasze ziemie - podkreślił.

Ostre walki o Siewierodonieck, który jest ostatnim większym miastem obwodu ługańskiego niezajętym jeszcze przez siły rosyjskie, trwają od kilku tygodni. W mieście od dwóch miesięcy nie ma wody i prąduPonadto Rosjanie zniszczyli drugi most na rzece Doniec, prowadzący do Siewierodoniecka. Poinformował o tym 12 czerwca na Telegramie szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, który również informował, że sytuacja w mieście jest bardzo trudna.

REKLAMA

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Czytaj więcej:

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej