Pożegnanie Krzysztofa Kolbergera
W Warszawie na Powązkach rozpoczął się pogrzeb Krzysztofa Kolbergera, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnego kina i teatru, a także reżysera.
2011-01-13, 01:00
Posłuchaj
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów zmarł w piątek (7 stycznia) w wieku 60 lat. O godzinie 12.00 w kościele św. Karola Boromeusza rozpoczęła się msza żałobna. Artysta zostanie pochowany na Starych Powązkach. Krzysztof Kolberger od prawie 20 lat zmagał się z choroba nowotworową.
Kolberger był aktorem teatralnym i filmowym, wystepował w filmach Krzysztofa Zanussiego, Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdy.
Krzysztof Marek Kolberger urodził się 13 sierpnia 1950 roku w Gdańsku. Ukończył warszawską PWST. Zaraz po studiach w 1972 roku otrzymał angaż w Teatrze Śląskim w Katowicach. Często grywał w repertuarze romantycznym. W filmie zadebiutował w 1974 roku rolą w serialu Zbigniewa Kuźmińskiego „Ile jest życia”.
Na deskach Teatru Narodowego w Warszawie zagrał wiele ról romantycznych, między innymi w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu". Zapamiętamy go za kreacje w sztukach "Niech no tylko zakwitną jabłonie" i "Apetyt na czereśnie" Agnieszki Osieckiej oraz "Dzieci mniejszego Boga" i "Cierń proroczy" według Czesława Miłosza.
REKLAMA
Aktor znany był także z wielu filmowych ról. Zagrał między innymi w "Kontrakcie" Krzysztofa Zanussiego, "Na straży swej stać będę" Kazimierza Kutza i "Ostatnim promie" Waldemara Krzystka. Telewidzowie pamiętają go także z ról w spektaklach Teatru Telewizji, między innymi "Romeo i Julia" czy "Popiół i diament", a także z seriali "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Rzeka kłamstwa", "Ekstradycja". ęłęó Pracował też jako reżyser teatralny. Wystawił między innymi "Krakowiaków i górali", "Nędzę uszczęśliwioną", "Żołnierza królowej Madagaskaru" oraz "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków".
Stworzył wspaniałą kreację podczas koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II pod tytułem "Wielka Pani", recytując młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły. Odczytał też testament Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża w 2005 roku. Uznał to za jedno ze swoich najważniejszych zadań aktorskich. Użyczył także głosu tytułowej postaci w polskim dubbingu do filmu „Jan Paweł II”, granej przez Johna Voighta. Krzysztof Kolberger był cenionym interpretatorem poezji. Recytował wiersze Miłosza, Goethego, Iwaszkiewicza, Eliota, Norwida, Słowackiego i Mickiewicza. Jego charakterystyczny głos pamiętają słuchacze Polskiego Radia, w którym w niepowtarzalny sposób czytał "Strofy dla Ciebie".
agkm
REKLAMA