"Wtłoczył ogromne środki do niewydolnego sytemu". Prof. Antoni Dudek o Edwardzie Gierku

2022-06-19, 08:57

"Wtłoczył ogromne środki do niewydolnego sytemu". Prof. Antoni Dudek o Edwardzie Gierku
Film "Gierek" przedstawia kulisy drogi Edwarda Gierka od objęcia funkcji pierwszego sekretarza po wycofanie się z życia publicznego po internowaniu w 1982 roku . Foto: mat. prasowe/ Jarosław Sosiński

- Film o pierwszym sekretarzu mówi jedną prawdę: że Gierek chciał zmodernizować Polskę. Ale to się nie skończyło fiaskiem dlatego, że były przeciw niemu jakieś spiski, tylko dlatego, że wtłoczył on ogromne środki do niewydolnego systemu, który większość tych środków zmarnotrawił albo przejadł - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek. 

25 czerwca 1976 roku w proteście przeciwko ogłoszonym przez władzę podwyżkom cen, wybuchły strajki w całym kraju. Uczestniczyło w nich w sumie około 60 tysięcy osób. Wydarzenia w Radomiu miały najbardziej dramatyczny przebieg.

- Świadomość tego, co się stało w czerwcu 1976 roku w Radomiu, później została przesłonięta choćby przez stan wojenny. Zaczęło się to zacierać w pamięci społecznej. Nagle się okazało, że pierwszy sekretarz generał Jaruzelski, użył tych pałek z Radomia w skali całej Polski i jeszcze władza strzelała do obywateli. W związku z tym Gierek nagle okazał się dobrym gospodarzem, wujkiem, któremu na końcu nie wyszło - podkreślił w PR24 prof. Antoni Dudek.

W tym kontekście odniósł się do filmu "Gierek", który w tym roku był wyświetlany w polskich kinach. 

- W mojej ocenie jest on wyjątkowo szkodliwy. Obraz ten, zwłaszcza młodego widza, który chciałby to traktować jako cokolwiek mającego związek z rzeczywistością, wprowadza w błąd. Pokazuje nieprawdę - że przeciwko Gierkowi sprzysięgły się wszystkie siły: wrogowie w partii, wrogowie na Kremlu, zachodnia finansjera. Wszyscy się sprzysięgli przeciw temu dobremu gospodarzowi. I biedaka wykończyli - ocenił profesor.

- Ten film mówi jedną prawdę: że Gierek chciał zmodernizować Polskę. Ale to się nie skończyło fiaskiem dlatego, że były przeciw niemu jakieś spiski, tylko dlatego, że wtłoczył on ogromne środki do niewydolnego systemu, który większość tych środków zmarnotrawił albo przejadł - podsumował. 

Edward Gierek do władzy w Polsce doszedł po akceptacji Moskwy. Jego polityka opierała się na próbie ekspresowego rozwoju państwa dzięki otwarciu na Zachód i pozyskaniu stamtąd kredytów. Po początkowych sukcesach, w połowie lat 70. model ten, w praktyce oparty na "przejedzeniu" kredytów, doprowadził do załamania gospodarczego. Gierek stracił władzę wskutek fali strajków, które przetoczyły się przez Polskę w 1980 roku. Podpisał porozumienia sierpniowe z Solidarnością. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Zmarł w 2001 roku.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

prof. Antoni Dudek o Edwardzie Gierku (PRL - Historia Prawdziwa) 22:15
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: prof. Antoni Dudek (historyk, politolog)

Data emisji: 19.06.2022

Godzina: 7.35

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej