Polska ma rezerwy węgla. Wiceminister klimatu podał dokładne dane
Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio powiedział w Sejmie, że nadwyżka węgla kamiennego w Polsce jest szacowana na 3 miliony ton.
2022-06-21, 22:46
Z danych jakie przedstawił na posiedzeniu komisji do spraw Sprawiedliwej Transformacji wynika, że luka między zapotrzebowaniem na ten surowiec, a wydobyciem krajowym wynosi obecnie 18 milionów ton.
Wiceminister podkreślił, że zostanie ona uzupełniona z nadwyżką. Piotr Dziadzio wyjaśnił, że połowę tej wartości pokryją zapasy energetyki zawodowej (4-4,7 miliona ton) i ciepłowni (4 miliony ton), a resztę niedawno zawarte kontrakty. Wskazał, że spółki Skarbu Państwa zakontraktowały już węgiel na poziomie około 7 milionów ton, spółki prywatne na poziomie 2 milionów, a Agencja Rezerw Strategicznych rozpoczęła zakupy, które do końca roku mają przynieść około 3 miliony ton.
Walka z wysokimi cenami węgla stanie się faktem
Jutro w Sejmie odbędzie się I czytanie projektu ustawy w sprawie dopłat do węgla. Zakłada on rekompensaty dla sprzedawców oferujących paliwa stałe zawierające co najmniej 85 procent węgla kamiennego po cenie nie wyższej niż 996 złotych i 60 groszy za tonę.
Czytaj także:
- Cena węgla gwarantowana, a nie regulowana. Prof. Maliszewski: ustawa może być przyjęta przez Sejm w sierpniu
- Gwarantowane ceny węgla i rekompensaty dla sprzedawców. Ministerstwo próbuje ustabilizować rynek
Projekt przewiduje rekompensaty w wysokości 750 złotych brutto za tonę przy sprzedaży nie więcej niż 3 ton na gospodarstwo domowe.
REKLAMA
kmp
REKLAMA