"To projekt światopoglądowy, nie trzeba nas sprawdzać". Poseł PSL o liberalizacji aborcji
- PSL nie poprze obywatelskiego projektu liberalizującego prawo aborcyjne - zapewniał na antenie Polskiego Radia 24 poseł PSL Mieczysław Kasprzak. Jeszcze w środę odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu liberalizującego prawo aborcyjne.
2022-06-22, 17:25
Projekt ustawy, który podpisało 201 tysięcy 735 osób, zakłada m.in. możliwość - w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ - przerwania ciąży do 12. tygodnia jej trwania, bez pytania pacjentki o powód, oraz możliwość przerwania ciąży po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Przedstawicielką Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej jest liderka tzw. Strajku Kobiet Marta Lempart. Ponadto projekt depenalizuje aborcję, czyli uchyla przepisy karne przewidujące odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie usunięcia ciąży czy pomoc w tym.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że klub PSL nie poprze tego projektu. - Oczywiście nie będzie dyscypliny, bo w takich sprawach dyscypliny w klubie PSL się nie wprowadza, ale nie poprzemy tego projektu, osobiście go nie poprę - zapewnił Mieczysław Kasprzak.
Dodał, że jest to projekt światopoglądowy. - PSL nie trzeba testować, jesteśmy centrowo-prawicową formacją. Wskazują też na to nasze głosowania. Bywały przypadki, że ktoś w klubie inaczej głosował, ale generalnie jesteśmy za odrzuceniem tego projektu - stwierdził Kasprzak.
Posłuchaj
REKLAMA
Obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych zakłada m.in. prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia, a po tym terminie – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety, gdy wyniki diagnostyki prenatalnej lub inne przesłanki medyczne wskazują na to, że występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu oraz gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego, będącego przedmiotem oświadczenia osoby będącej w ciąży.
Zgodnie z projektem, zabieg przerwania ciąży byłby refundowany przez NFZ. Decyzję o przerwaniu ciąży mogłaby podjąć już osoba, która ukończyła 13 lat. W przypadku osoby małoletniej poniżej 13. roku życia, która wyraża wolę przerwania ciąży, wymagana byłaby również zgoda opiekuna prawnego lub, gdy opiekun jej nie wyraża, zgoda sądu opiekuńczego.
Projekt gwarantuje ponadto prawo do informacji, edukacji oraz poradnictwa umożliwiających pełną realizację prawa do świadomego rodzicielstwa. Znosi karalność dla lekarzy i osób pomagających w aborcji, a także wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia, by zniwelować zjawisko nadużywania klauzuli kosztem praw pacjenckich.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Mieczysław Kasprzak (PSL)
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 16.35
PR24
REKLAMA