Prezydent przed spotkaniem RBN: wierzę, że to będzie dobry moment dla Polski
W Belwederze zwołano dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Bez podziałów na rządzących i opozycję przy jednym stole będziemy rozmawiali o ważnych dla Polski sprawach związanych z bezpieczeństwem po szczycie NATO w Madrycie - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
2022-07-04, 13:31
Prezydent w krótkim nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych przypomniał, że w poniedziałek wczesnym popołudniem w Belwederze odbędzie się posiedzenie RBN na jego zaproszenie. Jak dodał, uczestniczyć w nim będą przedstawiciele wszystkich liczących się stronnictw politycznych.
- Bez podziałów, bez dzielenia na rządzących i opozycję, wszyscy razem usiądziemy przy jednym stole i będziemy rozmawiali o ważnych dla Polski kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Przede wszystkim o tym, co kilka dni temu działo się w Madrycie w czasie szczytu NATO, kiedy przywódcy państw NATO dyskutowali na temat kwestii bezpieczeństwa i tego jak w przyszłości NATO powinno działać, aby bezpieczeństwo państw członkowskich było zapewnione w jak największym stopniu, ale przede wszystkim, żeby przywrócić pokój na świecie, czyli co zrobić żeby zakończyć wojnę na Ukrainie - powiedział prezydent.
Najważniejsze bezpieczeństwo
Dodał, że właśnie te kwestie chce omówić i przedyskutować z polskimi politykami.
- Ale przede wszystkim razem porozmawiać o tej chyba najważniejszej polskiej sprawie jaką dzisiaj jest bezpieczeństwo, zwłaszcza wobec wojny, która toczy się na Ukrainie w wyniku rosyjskiej napaści. Cieszę się, że po raz kolejny wszyscy odpowiedzialnie podchodzą do sprawy. Cieszę się, że polski świat polityki siada razem i będzie rozmawiał o tej niezwykle ważnej kwestii - powiedział
REKLAMA
- Wierzę w to, że dzisiejsza RBN to będzie kolejny dobry moment dla Polski, który będzie budował sferę naszego bezpieczeństwa - dodał Andrzej Duda.
Ustalenia szczytu NATO
Na zakończonym w czwartek madryckim szczycie NATO sojusznicy przyjęli nowa koncepcję strategiczną, w której Rosja została uznana za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników, pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Przywódcy potępili napaść Rosji na Ukrainę, zadeklarowali poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Na szczycie zapowiedziano zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance - rozmieszczone w regionie wielonarodowe batalionowe grupy bojowe mogą być w razie potrzeby rozbudowane do wielkości brygad. Jako wyzwanie zostały określone Chiny. Za wyzwanie dla bezpieczeństwa i czynnik zwiększający inne zagrożenia zaliczono zmianę klimatu. Szczyt zaprosił do członkostwa Finlandię i Szwecję.
Prezydent USA Joe Biden potwierdził zapowiedziane w marcu przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu US Army USA do Polski, gdzie obecnie znajduje się wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, koordynujące działania amerykańskich wojsk lądowych w Europie.
Przywódcy państw i rządów zadeklarowali zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności jednostki, praw człowieka i rządów prawa; potwierdzili przywiązanie do zasad Karty Narodów Zjednoczonych.
REKLAMA
Posłuchaj
- Konkluzje szczytu w Madrycie. Dr Mathea: NATO przeżywa swój renesans
- Prezes PiS: inwestujemy w armię, aby w Moskwie nikomu do głowy nie przyszło, żeby nas zaatakować
fc
REKLAMA