Warsztaty kulinarne w Pałacu w Wilanowie. "To nieprawda, że kuchnia staropolska jest niezdrowa"
- Kuchnia staropolska była w dużej mierze roślinna, rybna, stosowano wiele ziół, te przepisy były zbilansowane - powiedziała w Polskim Radiu 24 Paulina Szulist-Płuciniczak, zastępca kierownika działu rekonstrukcji historycznej i sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
2022-07-07, 00:00
Paulina Szulist-Płuciniczak mówiła o kulinarnym aspekcie funkcjonowania Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - Naszą przygodę z kuchnią staropolską rozpoczęliśmy ponad 10 lat temu od wydawania źródeł - mówiła. Wydano m.in. napisaną w 1682 roku książkę kucharską "Compendium ferculorum, albo Zebranie potraw".
- Staramy się zmierzyć ze stereotypem na temat kuchni staropolskiej, barokowej, który wciąż w nas jest - wskazała Paulina Szulist-Płuciniczak. Zaznaczyła, że postrzeganie tej kuchni jako "tłustej, ciężkiej, niewspółczesnej" mija się z prawdą.
Gość PR24 tłumaczyła też, że stworzenie dania z dawnych ksiąg kucharskich nie jest takie proste. - Te receptury to bardzo specyficzne źródła. To nie są przepisy w naszym dzisiejszym rozumieniu, nie ma tam listy składników, miar, wag, ani nawet poszczególnych kroków - tłumaczyła zastępca kierownika działu rekonstrukcji historycznej i sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
- Karp wigilijny - przepis z 1540 roku
- "Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia" - perła odnaleziona w Kijowie
- Fascynacje kolekcjonerskie Potockich. Niezwykłe zabytki w nowej odsłonie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Pałac w Wilanowie. Warsztaty kulinarne
W wilanowskim pałacu odbywają się warsztaty kulinarne. Paulina Szulist-Płuciniczak opowiadała, że są one przeznaczone dla wszystkich, dorosłych i dzieci, szkół i rodzin.
Choć w Wilanowie nie zachowała się oryginalna kuchnia, to w warunkach "kuchni współczesnej" gotuje się dania "z zachowaniem receptur" i, w miarę możliwości, oryginalnie wskazywanych produktów. Gość PR24 wskazała, że na warsztatach mówi się o kulturze staropolskiej, bioróżnorodności i dobrych nawykach żywieniowych.
Posłuchaj
Podkreśliła, że wbrew pozorom kuchnia staropolska była "w dużej mierze roślinna, rybna", w której "stosowano bardzo dużo ziół", a jej przepisy były zbilansowane. Do wspólnego gotowania dochodzą m.in. rozmowy dotyczące historycznego savoir-vivre'u oraz nauka nakrywania do stołu.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Między nami kobietami"
Prowadzący: Anna Popek
Gość: Paulina Szulist-Płuciniczak (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
REKLAMA
Data emisji: 6.07.2022
Godzina: 23.35
ms
REKLAMA