Lekkoatletyczne MŚ: Caster Semenya wystąpi w biegu na 5000 m w Eugene!

2022-07-09, 11:26

Lekkoatletyczne MŚ: Caster Semenya wystąpi w biegu na 5000 m w Eugene!
Caster Semenya z RPA znalazła się na liście zgłoszeń w biegu na 5000 m tegorocznych lekkoatletycznych MŚ Eugene. Foto: Shutterstock.com/Celso Pupo

Dwukrotna mistrzyni olimpijska Caster Semenya z RPA znalazła się na liście zgłoszeń w biegu na 5000 m w rozpoczynających się przyszłym tygodniu mistrzostwach świata w Eugene. Lekkoatletka od lat wzbudza kontrowersje z uwagi na podwyższony poziom testosteronu w jej organizmie.

Lekkoatletyczne MŚ Eugene 2022. Caster Semenya wystartuje w biegu na 5000 metrów

Semenya, która w tym roku na 5000 m osiągnęła rekord życiowy 15.31,50, nie zdołała wypełnić minimum kwalifikacyjnego wynoszącego 15.10. Nie znalazła się w reprezentacji RPA na mistrzostwa Eugene 2022, ale będzie mogła rywalizować po wycofaniu się kilku czołowych zawodniczek. - Było kilka rezygnacji innych lekkoatletek z całego świata, co otworzyło jej szansę na start - powiedział rzecznik World Athletics.

Caster Semenya, dwukrotna mistrzyni olimpijska na 800 m (2012 i 2016), zaczęła biegać na 5000 m po tym, jak sądownie zakazano jej występów w biegach na średnich dystansach.

Badania medyczne wykazały, że produkowany przez nią testosteron jest trzykrotnie wyższy niż u przeciętnej kobiety. Stwierdzono u niej tzw. hiperandrogenizm, który charakteryzuje się większym poziomem testosteronu, który wpływa na masę, siłę mięśni i wydolność organizmu.

Caster Semenya walczy o swoje prawa

Przez długi czas Semenya próbowała walczyć o swoje prawa, jednak nic z tego nie wyszło. W 2020 roku przegrała apelację do szwajcarskiego Trybunału Federalnego o uchylenie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), w myśl którego zawodniczki z wyższym poziomem testosteronu muszą go farmakologicznie obniżać. Dotyczy on rywalizacji na dystansach od 400 m do mili, aby zapewnić uczciwą konkurencję.


Na skutek przegranej apelacji Caster Semenya odpuściła start na koronnym dystansie na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Ostatni wielki sukces reprezentantka Republiki Południowej Afryki osiągnęła w 2017 roku, kiedy to zdobyła trzecie w karierze złoto mistrzostw świata na 800 metrów. Wcześniej na tym dystansie triumfowała w latach 2009 i 2011.

MŚ Eugene 2022. Wojciech Nowicki szykuje się na lekkoatletyczne MŚ:


Czytaj także:

Polecane

Wróć do strony głównej