"Zmiana sytuacji operacyjnej". Prof. Grochmalski o dostawach HIMARS-ów na Ukrainę
- Systemy, które Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie są w stanie skutecznie paraliżować i razić zaplecze logistyczne armii rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
2022-07-09, 19:30
Prezydent Joe Biden podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy militarnej o wartości 400 milionów dolarów. W skład 15. Już pakietu wejdą między kolejne systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS oraz pociski do tego uzbrojenia. Systemy artyleryjskich HIMARS pozwalają na precyzyjne uderzenia w cele przeciwnika na odległość do 80 kilometrów.
- Żeby mówić o przełomie potrzeba więcej sprzętu. Sama strona ukraińska ocenia, że potrzebowałby ok. 45 HIMARS-ów, by odwrócić losy wojny. Mamy jednak zmianę sytuacji operacyjnej, ponieważ systemy te są w stanie skutecznie paraliżować i razić zaplecze logistyczne armii rosyjskiej. Ukraina zyskuje przewagę jeśli chodzi o broń precyzyjną, bo jest w stanie niszczyć składy amunicji, przeprawy i wprowadzać zamieszanie na tyłach przeciwnika - powiedział prof. Piotr Grochmalski.
"Zdobywanie przewagi technologicznej"
Dodał, że gdyby Ukraina miała wcześniej podobne systemy, to przebieg wojny donbaskiej wyglądałby zasadniczo inaczej. Podkreślił, że takie stopniowe zdobywanie przewagi technologicznej powinno być kierunkiem, który należałoby utrzymać. To nowa jakość ze strony armii ukraińskiej, jest ona jednocześnie odczuwana przez sztabowców Federacji Rosyjskiej.
Gość PR24 zauważył też, że sytuacja zmierza w dobrą stronę, a Rosjanie mają problemy, ogłosili przerwę w działaniach na froncie.
REKLAMA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za podjęcie decyzji o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy militarnej. W skład wartego 400 milionów dolarów pakietu wejdą między innymi systemy rakietowe HIMARS. To piętnasty pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od sierpnia ubiegłego roku. Jej wartość przekroczyła 8 miliardów dolarów, z czego około 7,3 miliarda dolarów od początku rosyjskiej inwazji. Od 2014 roku wartość amerykańskiej pomocy wojskowej wyniosła ponad 9,2 mld dolarów.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 09.07.2022
Godzina: 18:05
REKLAMA