Nie są prowadzone negocjacje o tranzycie do obwodu kaliningradzkiego. KE ucina spekulacje
- Nie negocjujemy niczego z Rosją - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, o czym informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Mamer skomentował w ten sposób doniesienia rosyjskich mediów, jakoby doszło do porozumienia z KE w sprawie dostaw towarów do Kaliningradu.
2022-07-13, 16:19
Rosyjskie media poinformowały, że Unia Europejska i Rosja porozumiały się w sprawie tranzytu towarów do obwodu kaliningradzkiego.
W ubiegłym miesiącu Litwa ograniczyła tranzyt materiałów budowlanych, cementu oraz stali i wyrobów żelaznych między rosyjskimi regionami a Kaliningradem. W reakcji Moskwa zapowiedziała działania odwetowe.
Władze w Wilnie tłumaczyły, że powodem są unijne sankcje nałożone na Rosję w marcu, które po okresach przejściowych zaczęły obowiązywać.
Potwierdzenie ze strony KE
Potwierdziła to także niedawno Komisja Europejska, zastrzegając, że to nie jest blokada i że dostawy do obwodu podstawowych towarów nieobjętych sankcjami pozostają niezakłócone.
REKLAMA
Ale w Komisji Europejskiej toczą się rozmowy w sprawie nowych wytycznych dla Litwy, by - jak tłumaczą urzędnicy - nie dopuścić do obchodzenia sankcji, a z drugiej umożliwić swobodny tranzyt - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Propozycje kolejnego pakietu sankcji
Prawdopodobnie w niedzielę lub w poniedziałek do władz krajów członkowskich Unii Europejskiej trafią propozycje kolejnego, siódmego, pakietu sankcji UE wobec Rosji. Komisja przesuwa termin publikacji pakietu, bo chce więcej czasu poświęcić na konsultacje z unijnymi krajami.
Posłuchaj
Komisja przesuwa termin publikacji siódmego pakietu, bo chce więcej czasu poświęcić na konsultacje z unijnymi krajami. Z najnowszych planów wynika, że ambasadorowie państw członkowskich zajmą się propozycjami w poniedziałek. Tego samego dnia w Brukseli spotykają się ministrowie spraw zagranicznych "27-mki" - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:45
Dodaj do playlisty
Bardziej ambitny, ósmy pakiet sankcyjny, ma być przedstawiony po wakacjach. Wtedy zapewne omówiona zostanie propozycja Polski dotycząca nałożenia ceł na import rosyjskiej ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń, z którego korzystają Węgry, Czechy i Słowacja i który został wyłączony z szóstego pakietu sankcji.
Czytaj także:
- Media: Rosja rozmieściła Bał i Bastion na pozycjach w Kaliningradzie. Ten ostatni system był użyty na Ukrainie, w Syrii
- Beata Szydło o sankcjach wobec Rosji: UE powinna być solidarna
- Sankcje UE wobec Rosji. Rzońca: Scholz i jego ekipa zachowują się tragicznie
Bogusław Liberadzki: UE powinna wspólnie kupować gaz - zobacz nagranie rozmowy w poranku Polskiego Radia 24
mbl
REKLAMA
REKLAMA