Droga Mołdawii do UE. Marszałek Sejmu: Polska jest gotowa podzielić się swoim doświadczeniem
- Polska konsekwentnie wspiera Mołdawię na jej drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej oraz jest gotowa podzielić się swoim doświadczeniem z procesu akcesyjnego - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania z prezydent Mołdawi Maią Sandu.
2022-07-15, 13:05
"W czwartek podczas oficjalnej wizyty w Polsce prezydent Mołdawii Maia Sandu spotkała się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Głównymi tematami spotkania były wojna na Ukrainie i jej konsekwencje oraz polskie wsparcie dla europejskich aspiracji Kiszyniowa. Sejm podczas rozmowy reprezentowała również szefowa kancelarii Agnieszka Kaczmarska" - informuje kancelaria Sejmu.
Polska wspiera Mołdawię
Witek podczas spotkania podkreśliła, że Polska konsekwentnie wspiera Mołdawię na tej drodze i gotowa jest dzielić się swoim doświadczeniem z procesu akcesyjnego. Prezydent Sandu dziękując za popieranie starań Mołdawii o przystąpienie do UE, pokreśliła, że polskie wsparcie jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji międzynarodowej.
Jak przypomniała marszałek Sejmu, wizyta prezydent Mołdawii w Polsce przypadła w dniu 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi państwami. Marszałek Sejmu mówiła także o parlamentarnym wymiarze stosunków polsko-mołdawskich - czytamy w komunikacie.
"Nie możemy przyzwyczaić się do tej wojny"
W kontekście trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Witek zaznaczyła, że wojna z rosyjskim agresorem musi przynieść zwycięstwo Kijowa, dlatego cały czas niezbędne jest wsparcie całego wolnego świata. - Nie możemy przyzwyczaić się do tej wojny - podkreśliła.
Sandu z kolei przypomniała, że zarówno Warszawa, jak i Kiszyniów od początku agresji wspierają Ukrainę. Jak powiedziała, Mołdawia, podobnie jak Polska, daje schronienie ukraińskim uchodźcom wojennym.
REKLAMA
Podczas wizyty Sandu spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
***
Od 23 czerwca Mołdawia wraz Ukrainą mają status państwa kandydującego do Unii Europejskiej, o nadaniu którego zdecydowała Rada Europejska.
as
REKLAMA