Sprawa dystrybucji węgla. Piotr Müller: rząd poszukuje nowych rozwiązań

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w przyszłym tygodniu można spodziewać się kolejnych decyzji rządu w sprawie dystrybucji węgla w Polsce.

2022-07-15, 17:00

Sprawa dystrybucji węgla. Piotr Müller: rząd poszukuje nowych rozwiązań

Premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w odprawie dotyczącej spraw związanych z energetyką oraz zakupem i dystrybucją węgla. W spotkaniu uczestniczyli także szefowie resortów odpowiedzialnych za te kwestie, między innymi wicepremier Jacek Sasin i minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Piotr Müller poinformował, że rząd poszukuje nowych rozwiązań, które mają pomóc w sytuacji niedoboru węgla na rynku. Tłumaczył, że potrzebne są kolejne działania w tej sprawie, ponieważ - jak mówił - prywatni sprzedawcy węgla nie chcą współpracować z rządem, aby zbilansować ten rynek.

- Szukamy różnego rodzaju innych rozwiązań, które mogłyby sytuację poprawić, bo faktycznie widzimy zachowania tej części sektora komercyjnego, które niestety nie wpisują się w te działania, które są możliwe w tej ustawie, którą przyjęliśmy - powiedział rzecznik rządu.

Dodatkowy zakup węgla przez państwowe spółki

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zobowiązał też spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks do zakupu i sprowadzenia do 31 października łącznie 4,5 miliona ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych. Piotr Müller podkreślił, że decyzja o zobowiązaniu spółek Skarbu Państwa do zakupu węgla ma zapewnić odpowiedni poziom zapasów dla gospodarstw domowych. - Spółki skarbu państwa wcześniej podejmowały stosowne ruchy, jeżeli chodzi o zamawianie, natomiast ta decyzja pozwala również na odpowiednie współfinansowanie tego procesu - wyjaśnił rzecznik rządu.

REKLAMA

Zauważył, że Polska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel i obecnie podejmuje działania, aby to uzupełnić. - Wszystko, co możemy właśnie w tej chwili czynimy, aby dostępność węgla w Polsce była na jak najwyższym poziomie, aby obniżać w ten sposób cenę i to jest zadanie, które zlecił pan premier między innymi tym spółkom skarbu państwa - podkreślił Piotr Müller.

Maksymalna cena węgla

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę 966 złotych i 60 groszy za tonę węgla dla odbiorców indywidualnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Cena surowca ma zostać obniżona dzięki dopłatom, które sprzedawcy węgla mają otrzymać od Skarbu Państwa.

Czytaj także:

łk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej