"In God we trust" - narodowe motto Stanów Zjednoczonych
67 lat temu, w poniedziałek 30 lipca 1956 roku, w gorącym okresie zimnej wojny, Stany Zjednoczone uczyniły z hasła "In God we trust" (pol. "W Bogu pokładamy ufność"), swoją oficjalną dewizę, od tej pory wybijaną na wszystkich monetach i drukowaną na oficjalnych banknotach.
2022-07-30, 05:35
Dość istotne jest tu nawiązanie do okresu zimnej wojny, skoro Związek Radziecki otwarcie głosił ateizm, to główny przeciwnik komunistycznego reżimu w ten sposób chciał zamanifestować swoją więź z Bogiem i religijną moralnością.
Sam tekst pojawił się po raz pierwszy w treści amerykańskiego hymnu z 1814 roku "The Star-Spangled Banner". Można znaleźć go w czwartej zwrotce, w której zabrzmiał: "And this be our motto: In God is our Trust'" (pol. A to niech będzie nasze motto: W Bogu pokładamy ufność). Skoro w hymnie pojawia się takie zawołanie, to dlaczego nie uczynić go faktycznym mottem Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, sprawa nie była jednak tak prosta jakby się to mogło wydawać. Od zarania wszystkie elementy państwowości amerykańskiej miały swoje odpowiedniki w ustawach, edyktach, rozporządzeniach Senatu czy prezydenta.
Nie inaczej było i tym razem. Wszak ustawowo właśnie Stany Zjednoczone miały już swoje motto, które brzmiało w języku łacińskim "E pluribus unum" (pol. Z wielości jedno) i używały tej sentencji od 1782 roku. Zmiana dewizy na monetach musiała więc podlegać właściwej legislacji, która nastąpiła 22 kwietnia 1864 roku.
Wcześniej wielebny M.R. Watkinson wymógł na sekretarzu skarbu wybicie monet z tym hasłem, a był to kres wojny secesyjnej. Tak oto, w swoim liście do ministra skarbu, wskazywał, że warto umieszczać Boga na amerykańskich monetach, bo jak twierdził, Bóg stał po stronie Unii. Tekst ostatecznie znalazł się na monetach jedno- i dwu-centowych, albowiem były to najpopularniejsze nominały. Wtedy miały jeszcze swoją znaczącą wartość. Co istotne, wcześniejszymi decyzjami Kongres dopuścił bicie tego hasła na wszystkich monetach kruszcowych, złotych i srebrnych. Natomiast w 1873 roku pojawiła się ustawa "Coinage Act", która pozwalała sekretarzowi skarbu wstawianie tego hasła na dowolnych nominałach.
REKLAMA
Co ciekawe, motto "In God we trust", jest także dewizą stanu Floryda, a w swojej zmienionej wersji językowej także mottem Nikaragui. Tam jednak brzmi w języku hiszpańskim - "En Dios Confiamos".
Istnieje także strona w Internecie poświęcona temu mottu. U góry pojawia się duży napis: "Dołącz do naszej kampanii milionowego okna", a później pojawia również wytłuszczone zapytanie "Czy nie masz nic przeciwko temu, że mówi się, że nie możesz mówić o Bogu?" By przejść do właściwego akapitu propagującego tę religijną frazę: "Nie ma już potrzeby milczeć. "In God We Trust" to coś więcej niż nasze narodowe motto – to fundament naszego kraju i część naszej tożsamości jako Amerykanów. Odkąd Izba Reprezentantów uchwaliła H.Con.Res.13 z przytłaczającą liczbą 396/9 głosów w listopadzie 2011 r., potwierdzając nasze narodowe motto i zachęcając do publicznego wystawiania, wybrani przywódcy i obywatele podjęli działania, aby pokazać "In God We Trust" w budynkach rządowych, salach sądowych, szkołach i firmach".
A w dalszej części pojawia się zachęta: "Możesz dołączyć do tysięcy innych Amerykanów, którzy potwierdzają swoje zaufanie do Boga – i wolność do głoszenia tego – poprzez wywieszenie tej zdejmowanej naklejki o wymiarach 4x5 w swoim domu, biurze lub pojeździe" i zapytanie Dołączysz do nas?"
Akcja ta pojawiła się w związku z wyrzucaniem elementów wyznania wiary z życia publicznego. Dla Amerykanów jednak takie działanie zaprzeczało także wartościom ich państwowości, a to dla nich przecież rzecz święta.
REKLAMA
PP
REKLAMA