78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
78 lat temu, 31 lipca 1944 r., komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Bór-Komorowski wydał dowódcy Okręgu AK Warszawa płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 powstania w Warszawie. W ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w niedzielę w stolicy odbędzie się uroczysty apel pamięci, w którym uczestniczyć będzie prezydent Andrzej Duda
2022-07-31, 06:00
W związku z 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, w Warszawie w niedzielę odbędą się kolejne uroczystości. Przed południem, o godz. 11:00, przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" na Żoliborzu odbędą się wydarzenia upamiętniające powstańców walczących w tej części miasta oraz żołnierzy partyzanckich oddziałów Armii Krajowej, które niosły pomoc walczącej dzielnicy od strony Bielan i Puszczy Kampinoskiej.
»POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944 - zobacz serwis specjalny w portalu PolskieRadio24.pl«
Około południa uczestnicy uroczystości przeniosą się przed tablicę upamiętniającą poległych 1 sierpnia 1944 r. żołnierzy IV Batalionu Oddziałów Wojskowych Pogotowia Powstańczego Socjalistów (OW PPS) im. Jarosława Dąbrowskiego, przy ulicy Suzina.
Apel pamięci i wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy
Wieczorem odbędzie się najważniejsza w tym dniu uroczystość. Przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich o godz. 18, pod przewodnictwem biskupa polowego WP Wiesława Lechowicza, odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny, powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy.
REKLAMA
Następnie odbędą się apel pamięci z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Głos zabierze prezydent Andrzej Duda.
W wieczornych uroczystościach weźmie także udział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Spotkania edukacyjne dla dzieci
W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Warszawie będzie miało miejsce także wiele inicjatyw edukacyjnych upamiętniających powstańców. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych zaprasza na rodzinne spotkania z historią "Przed godziną »W«".
To m.in. warsztaty śpiewania piosenek patriotycznych i powstańczych "Patriotyczne nutki", okazja do podziwiania rynsztunku uzbrojenia i sprzętu wykorzystywanych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wzięcia udziału w warsztatach poszukiwawczych pokazujących pracę prof. Szwagrzyka.
REKLAMA
W niedzielę w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi powyżej piątego roku życia dotyczące tajnego harcerstwa z czasów wojny, zatytułowane "Dziś - jutro - pojutrze, czyli konspiratorzy, powstańcy i naukowcy".
Obchody rozpoczęły się w sobotę
Tradycyjne spotkanie w parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło w sobotę obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z powstańcami spotkał się prezydent Andrzej Duda. Wręczył także państwowe odznaczenia walczącym w powstaniu oraz osobom krzewiącym pamięć o ich wyczynie.
Posłuchaj
W trakcie spotkania podziękował za ich służbę dla Rzeczpospolitej i podkreślił, że pamięć o Powstaniu Warszawskim buduje państwo polskie. - Przez państwa obecność ta służba dla Rzeczpospolitej jest realizowana, dlatego że służycie samą swoją obecnością. Jesteście wielkim świadectwem postawy, którą każdy obywatel powinien posiadać wobec swojej ojczyzny i rodaków - mówił prezydent.
REKLAMA
Posłuchaj
Podziękowania za pamięć o powstaniu
Podczas uroczystości wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz podziękował za pamięć o powstaniu, w szczególności młodym Polakom. - Jesteśmy z was, naszych młodych rodaków, dumni i życzymy wam życia w wolnym i bezpiecznym kraju, w szczególności kiedy za naszą wschodnią granicą trwa okrutna wojna - mówił. Dodał, że powtarzane wielokrotnie z tego miejsca słowa "abyście nie musieli przeżyć tego wszystkiego, co nasze pokolenie" nabierają obecnie szczególnego znaczenia. - Prosimy was, pamiętajcie o nas, powstańcach warszawskich - zaapelował Jerzy Mindziukiewicz.
Gospodarz miejsca uroczystości, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, przypominał, że pokolenie walczących o wyzwolenie stolicy z rąk nazistowskich Niemiec zdało egzamin w czasie historycznej próby. - Siedemdziesiąt osiem lat temu stanęliście do walki o wolność i niepodległość - wartości najważniejsze w życiu każdego narodu. Nabierają one szczególnego znaczenia teraz, kiedy trwa wojna na Ukrainie. Niepodległość to fundament, na którym wspiera się wolny byt narodu. Z niej wyrastają wszystkie inne wartości ważne dla demokratycznego społeczeństwa: wolność, solidarność praworządność - wyliczał dyrektor MPW.
Posłuchaj
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dodał, że walka o wolność toczy się każdego dnia. - Tak jak niegdyś powstańcy stawiali zbrojny opór okupantom, tak dziś Ukraińcy walczą o swoją przyszłość - podkreślił. - Kiedy dziś obserwujemy obrazy z Ukrainy, mocno chwytają nas za serce. Wiemy, co to oznacza walczyć za wartości, za życie. Wiemy, co to znaczy, gdy miasto jest zrównane z ziemią, ale Warszawa się odrodziła niczym Feniks z popiołów. Dlatego dziś nasze serce jest otwarte, bo mamy w sobie te tradycje - zauważył Rafał Trzaskowski.
63 dni bohaterskiej walki
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Upadło po 63 dniach zaciętych walk wobec olbrzymiej przewagi wroga, wyczerpania amunicji i żywności. Około 2.00 w nocy z 2 na 3 października w Ożarowie Mazowieckim został podpisany akt kapitulacji.
REKLAMA
Czytaj także:
- Przed nami 78. rocznica Powstania Warszawskiego. Audycje okolicznościowe w Jedynce
- 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w radiowej Dwójce
- 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Programie 3 Polskiego Radia
mbl
REKLAMA