78 lat po godzinie "W". Kościelne dzwony upamiętnią Powstanie Warszawskie

Kościół włącza się w obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W 78 lat od rozpoczęcia tej największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, o 17.00 - w godzinę "W" zostaną włączone wszystkie kościelne dzwony. Zaapelowała o to Archidiecezja Warszawska.

2022-08-01, 04:46

78 lat po godzinie "W". Kościelne dzwony upamiętnią Powstanie Warszawskie

Dźwięk kościelnych dzwonów będzie formą hołdu poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom stolicy.

- Dzwony mają przypomnieć o wydarzeniach z sierpnia, września i października 1944 roku - mówił proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego i świętej Faustyny ksiądz Krzysztof Stosur. - W naszej parafii o 17.00 zabiją dzwony, oprócz tego mamy prywatną syrenę parafialną, która o 17.00 również zawyje. Wprowadziliśmy zwyczaj, że 1 sierpnia gromadzimy się przy kościele, przy ulicy Żytniej - przy bramie. Przychodzą ludzie z flagami biało - czerwonymi, modlimy się za powstańców. Jest to zawsze niezwykłe i wyjątkowe przeżycie dla tych, którzy w tej modlitwie uczestniczą - mówił kapłan.

Upamiętnienie mszy sprzed 78 lat

Główne uroczystości w parafii przy ulicy Żytniej - związane z wybuchem powstania, odbędą się jednak dzień później - 2 sierpnia, tłumaczy duchowny. - Znaleźliśmy w archiwach informację, że w naszym kościele, 2 sierpnia grupa powstańców miała specjalną mszę świętą powstańczą i po tej mszy świętej poszli bronić słynnego Pałacyku Michla, o którym śpiewamy powstańczą piosenkę. Stąd też chcemy uczcić ich wymarsz i co roku od kilku lat odprawiamy 2 sierpnia mszę świętą, wspominamy powstańców, śpiewamy powstańcze piosenki - wyjaśnia ksiądz proboszcz Krzysztof Stosur.

Eucharystii w Parafii Miłosierdzia Bożego i świętej Faustyny 2 sierpnia o 18.00, przewodniczyć będzie ksiądz Tomasz Trzaska kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Po mszy świętej Jarosław Wróblewski, autor książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, przypomni historię powstania.

REKLAMA

63 dni bohaterskiej walki

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17.00. Do walki przystąpiło około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej.

Planowane na kilka dni, powstanie upadło po 63 dniach walki. Podczas walk zginęło około 20 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, 3 tys. kościuszkowców oraz około 180 tysięcy cywilów, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego i warszawskiej inteligencji.

Około 650 tysięcy mieszkańców stolicy zostało wywiezionych do obozu przejściowego w Pruszkowie, stamtąd 150 tysięcy do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 tysięcy do obozów koncentracyjnych.

Posłuchaj

78 lat temu o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to największe wystąpienie ludności przeciwko niemieckiej okupacji na terenie Europy. Siły Armii Krajowej miały w kilka dni pokonać wycofujących się Niemców, zająć miasto i powitać Armię Czerwoną w roli gospodarzy - relacja Przemysława Lisa (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. (PAP) 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. (PAP)

Czytaj także: 

Powstanie Warszawskie >>> serwis specjalny Polskiego Radia

REKLAMA

Powstanie Warszawskie – serwis specjalny Polskiego Radia
   

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej