Baltic Pipe coraz bliżej otwarcia. Trzy tłocznie gazociągu gotowe do pracy
Gaz-System poinformował, że wszystkie trzy tłocznie gazu rozbudowywane i budowane w ramach projektu Baltic Pipe przeszły odbiory techniczne i są gotowe do pracy. Ich głównym zadaniem będzie rozprowadzenie po Polsce gazu sprowadzanego z Szelfu Norweskiego.
2022-08-05, 10:56
Jako pierwsza została potwierdzona techniczna gotowość do pracy tłoczni gazu w Odolanowie, następnie w Goleniowie i ostatecznie dokonano odbioru technicznego budowanej od podstaw tłoczni gazu w Gustorzynie. Wszystkie obiekty są obecnie w trakcie procesu nagazowania i prac wykończeniowych - poinformowała spółka.
"Dzięki rozbudowie dwóch istniejących tłoczni i powstaniu nowej w Gustorzynie o ponad 50 proc. rosną łączne moce sprężania gazu w krajowym systemie przesyłowym, co znacząco poprawia elastyczność i bezpieczeństwo pracy sieci przesyłowej. Odbiór techniczny tych trzech tłoczni oznacza, że gaz dostarczony gazociągiem podmorskim Baltic Pipe, podany pod odpowiednim ciśnieniem będzie mógł trafiać do odbiorców w całej Polsce" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.
Baltic Pipe coraz bliżej otwarcia. Budowa tłoczni
Odbiory techniczne każdej z tłoczni zostały podzielone na dwa etapy, tak aby zachować płynność prowadzonych prac. Ponadto, podczas rozbudowy tłoczni gazu w Odolanowie oraz Goleniowie kluczowym elementem inwestycji było prowadzenie działań inwestycyjnych na czynnym i działającym obiekcie - wskazała spółka.
Tłocznia gazu w Odolanowie, znajdująca się w woj. wielkopolskim, jest największą tłocznią projektu Baltic Pipe w Polsce. Po rozbudowie i oddaniu do użytkowania moc tej tłoczni wrośnie o 30 MW, a przepustowość będzie wynosiła od 280 000 m sześc./h do 1 380 000 m sześc./h gazu.
REKLAMA
Druga tłocznia gazu zlokalizowana jest w Goleniowie w woj. zachodniopomorskim.
Moc drugiej tłoczni po zakończeniu rozbudowy wzrośnie o 25 MW. Trzecią tłocznią gazu Baltic Pipe, budowaną od podstaw, jest ta w Gustorzynie na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Tłocznia została wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe o łącznej mocy 20 MW. Ten obiekt będzie sterować przepływami gazu w centralnej Polsce.
- Baltic Pipe. Podmorska część gazociągu została połączona z systemami przesyłowymi Polski i Danii
- Premier Morawiecki o cenach gazu: robimy wszystko, by rachunki były stabilne
- Baltic Pipe podłączony do sieci. Czyżewski: od lat przygotowywaliśmy się na odejście od gazu z Rosji
Gazociąg i bezpieczeństwo energetyczne
Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 r. Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie.
REKLAMA
Projekt Baltic Pipe to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju - podkreślił Gaz-System. Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" ("Project of Common Interest"). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (CEF).
Spółka zapowiedziała, że uroczystość otwarcia Baltic Pipe odbędzie się 27 września br. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Zobacz: Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute w Programie 1 Polskiego Radia
ASP
REKLAMA