"Programy obalenia ustroju na Białorusi były pisane w Niemczech i Polsce"
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział, że program obalenia go miał być zrealizowany poprzez protesty opozycji. Zlecił również rządowi przygotowanie odpowiedzi na sankcje ze strony Unii Europejskiej.
2011-01-20, 06:50
Posłuchaj
Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą dalszych relacji Unii z Białorusią.
W dokumencie posłowie odnieśli się do ostatnich niedemokratycznych wyborów prezydenckich w tym kraju i brutalnego potraktowania opozycji przez reżimowe władze w Mińsku.
Parlament wystąpił o zastosowanie sankcji. Posłowie stanowczo potępili brutalną akcję milicji i służb KGB wobec demonstrantów w dniu wyborów. Szczególne oburzenie wzbudziła brutalna napaść na Uładzimira Niaklajeua. Parlament wezwał władze Białorusi do natychmiastowego zaprzestania wszelkich form prześladowań, zastraszania i gróźb wobec działaczy organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Zażądali też natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia wszystkich zatrzymanych. Parlament wezwał Radę, Komisję i szefową unijnej dyplomacji, by niezwłocznie wprowadziły zakaz wydawania wiz białoruskim przywódcom oraz urzędnikom i funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i brutalne represje.
Ponadto sugerują rozważenia ukierunkowanych sankcji gospodarczych i zamrożenia wszelkiej pomocy świadczonej w formie pożyczek. Posłowie zwrócili się też o rozważenie możliwości zawieszenia udziału Białorusi w działaniach partnerstwa wschodniego. Komisja Europejska, powinna zdaniem posłów opracować mechanizm rejestracji i pomocy białoruskim organizacjom pozarządowym.
REKLAMA
Łukaszenka oświadczył, że "jeśli ktokolwiek - Unia Europejska lub pojedyncze państwo naloży na Białoruś sankcje ekonomiczne lub inne, reżim odpowie na nie konkretnymi działaniami, aż do najsurowszych".
rr
REKLAMA