Od "Bogurodzicy" po "Cud nad Wisłą". Maryja w dziejach narodu polskiego
Zjawiła się nagle 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem na niebie. Dzień później pojawiła się ponownie, pod Wolą Radzymińską, wywołując popłoch w szeregach bolszewickiej armii walczącej z wojskiem polskim. 15 sierpnia 1920 roku, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Warszawa została ocalona.
2022-08-14, 08:27
Zeznania jeńców rosyjskich i Polaków, którzy rozmawiali z jeńcami rosyjskimi są jednoznaczne. Świadkowie opisują Matkę Bożą, którą bolszewicy widzieli na niebie w dniu 14 sierpnia 1920 r. tak jak przedstawiona jest ona na obrazie Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się obecnie w kościele Jezuitów na Starym Mieście w Warszawie.
Bolszewicy mówili o kolorze sukni i włosów oraz o tym, że Matka Boża trzymała w rękach pęki "jaśniejących prętów" lub "piorunów". Żołnierze rosyjscy uważali, że Matka Boża trzyma w rękach "jakąś broń". Na obrazie Matki Bożej Łaskawej Matka Boża trzyma w rękach pęki strzał, bo jest to "Matka Boża krusząca w dłoniach strzały gniewu Bożego".
"Eminencjo, sam nie wiem, jak myśmy tę wojnę wygrali" — miał powiedzieć, krótko po zwycięstwie nad bolszewikami Józef Piłsudski do kardynała Aleksandra Kakowskiego. Prymas Polski kard. August Hlond porównywał znaczenie Bitwy Warszawskiej do Wiednia, podkreślając jednocześnie, że za triumf nad bolszewikami "należy się Józefowi Piłsudskiemu wieczna wdzięczność nie tylko obywateli polskich, lecz całego chrześcijaństwa".
Od Bitwy pod Grunwaldem, gdzie "Bogurodzica" śpiewana był podczas walki, przez potop szwedzki i obronę Jasnej Góry, po "Cud nad Wisłą" 15 sierpnia 1920 roku. Matka Boża zarówno w poezji jak sztuce weszła na stałe w historię naszego narodu. Została nazwana Hetmanką.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: dr Zbigniew Kępa (kapelan i rzecznik Ordynariatu Wojska Polskiego)
REKLAMA
Data emisji: 14.08.2022
Godzina emisji: 7.36
PR24
REKLAMA