Katastrofa ekologiczna na Odrze. Czesi przeanalizowali próbki wody. Znamy wyniki

Czescy badacze potwierdzili polskie wyniki badań zawartości rzeki Odry. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że badanie kontrolne miało potwierdzić, iż polskich laboratoriach nie doszło do pomyłki.

2022-08-23, 13:52

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Czesi przeanalizowali próbki wody. Znamy wyniki

Dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego Mirosława Zbroś powiedziała, że badanie porównawcze pokazało, iż polskie analizy przeprowadzono prawidłowo.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska czeka jeszcze na wyniki badań porównawczych z Anglii i Holandii. W odpowiedzi na pytanie o przyczynę śnięcia ryb w Odrze mają pomóc badania prowadzone przez służby weterynaryjne.

Odra. Aktualna sytuacja

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca. W czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w próbkach wody z rzeki znalazł tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Obecność toksyn potwierdzają badania gdańskich naukowców.

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymensium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.

REKLAMA

Profesor Mazur-Marzec z Zakładu Biotechnologii Morskiej w Instytucie Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim zaznaczyła, że próbki fitoplanktonu z Odry otrzymali od IRŚ. - Analiza mikroskopowa prowadzona przez IRŚ wykazała, że jest tam Prymnesium parvum [tzw. złote algi - red.]. Naszym zadaniem było stwierdzenie, czy ten organizm produkuje związki toksyczne - powiedziała.

- W laboratorium przeprowadziliśmy analizy z zastosowaniem spektometrii mas. W większości próbek, w różnych stężeniach, analizy wykazały obecność silnych związków toksycznych - ichtiotoksyn. Te związki to prymnesiny. Ich nazwa pochodzi od nazwy rodzajowej mikroglonu, który je produkuje, czyli właśnie Prymnesium parvum - poinformowała prof. Mazur-Marzec.

Zobacz także:

Zobacz także: wicepremier Henryk Kowalczyk w "Salonie politycznym Trójki"

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej