more_horiz
Wiadomości

Rewitalizacja Odry. Rząd zdecydował o przygotowaniu specjalnej ustawy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 12:04
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zapowiedział wdrożenie programu rewitalizacji Odry. Rząd podjął decyzję o przygotowaniu specjalnej ustawy w tej sprawie.
Rząd przygotował program rewitalizacji Odry
Rząd przygotował program rewitalizacji OdryFoto: PAP/Lech Muszyński

Podczas konferencji prasowej wiceminister powiedział, że program rewitalizacji będzie dotyczył między innymi kwestii środowiskowych, czyli budowy oczyszczalni ścieków. Na Odrze i w obszarze jej zlewni mają być również realizowane inwestycje poprawiające stan wód.

Zarybianie Odry

Specustawa obejmie także kwestie związane z odtworzeniem zasobów biomasy rybnej, czyli procesem zarybienia Odry. Ustawa będzie miała na celu głównie usprawnienie procedur inwestycyjnych oraz zwiększenie stanu wody w Odrze.

Wiceminister Marek Gróbarczyk dodał, że masowe śnięcie ryb miało najprawdopodobniej związek z zakwitem złotych alg. Mogło to być spowodowane niekontrolowanym zrzutem nieznanych chemikaliów do Odry oraz niskim stanem wód rzeki.

Sytuacja na rzece

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca. W czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w próbkach wody z rzeki znalazł tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Obecność toksyn potwierdzają badania gdańskich naukowców.

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymensium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego, który je bada. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.

Posłuchaj
00:23 11902043_1.mp3 Rząd przygotował program rewitalizacji Odry (IAR)

Profesor Mazur-Marzec z Zakładu Biotechnologii Morskiej w Instytucie Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim zaznaczyła, że próbki fitoplanktonu z Odry otrzymali od IRŚ. - Analiza mikroskopowa prowadzona przez IRŚ wykazała, że jest tam Prymnesium parvum [tzw. złote algi - red.]. Naszym zadaniem było stwierdzenie, czy ten organizm produkuje związki toksyczne - powiedziała.

- W laboratorium przeprowadziliśmy analizy z zastosowaniem spektometrii mas. W większości próbek, w różnych stężeniach, analizy wykazały obecność silnych związków toksycznych – ichtiotoksyn. Te związki to prymnesiny. Ich nazwa pochodzi od nazwy rodzajowej mikroglonu, który je produkuje, czyli właśnie Prymnesium parvum - poinformowała prof. Mazur-Marzec.

Czytaj także:

as

Zobacz także

Zobacz także