Władze palestyńskie: Al-Jazeera torpeduje negocjacje z Izraelem

Katarska stacja telewizyjna ujawniła dokumenty z których wynika, że trzy lata temu palestyńscy negocjatorzy gotowi byli zrezygnować z praw do znacznej części wschodniej Jerozolimy.

2011-01-24, 16:31

Władze palestyńskie: Al-Jazeera torpeduje negocjacje z Izraelem

Posłuchaj

Relacja Wojciecha Cegielskiego
+
Dodaj do playlisty

Władze Autonomii Palestyńskiej oskarżają telewizję Al-Jazeera o torpedowanie negocjacji pokojowych z Izraelem.

Tereny te są od 1967 roku okupowane przez Izrael. Wschodnia Jerozolima jest dla wielu Palestyńczyków świętością i ma stać się stolicą nowe państwa palestyńskiego.
Telewizja Al Jazeera twierdzi, że uzyskała ponad półtora tysiąca tajnych dokumentów z procesu negocjacyjnego. Są to zarówno zapisy spotkań czy e-maile z lat 2000-2010. Według tych dokumentów, Palestyńczycy mieli w maju 2008 roku zgodzić się, by Izrael przejął większość osiedli po wschodniej stronie Jerozolimy. To właśnie o te osiedla wybuchają częste spory, kiedy w kolejnych domach siłą osiedlają się żydowscy osadnicy.

Nieustepliwy Izrael, silniejszy Hamas

Władze Autonomii Palestyńskiej, które prowadzą negocjacje z Izraelem oskarżyły telewizję Al Jazeera o torpedowanie rozmów. Prezydent Autonomii Mahmud Abbas nie chciał jednak powiedzieć, czy dokumenty są autentyczne. Przedstawiciel palestyńskiego rządu Mustafa Barghouti twierdzi, że paradoksalnie ujawnienie tych dokumentów, stawia w złym świetle Izrael. - To pokazuje, że niezależnie od tego, jak elastyczni są palestyńscy negocjatorzy, nie ma to znaczenia dla Izraela. Izrael nie chce osiągnąc kompromisu, a zależy mu na tym, żeby poprzez kolejne ruchy ścieśniać obszar Palestyny - dodaje.

Eksperci mówią, że ujawnienie tych dokumentów może wzmocnić radykalny Hamas, który rządzi palestyńską Strefą Gazy i jest w opozycji do władz Autonomii Palestyńskiej.

REKLAMA

Izraelsko-palestyńskie negocjacje pokojowe od kilku miesięcy znajdują się w impasie. Powodem są m.in. kolejne przypadki żydowskiego osadnictwa we wschodniej Jerozolimie oraz niechęć władz Izraela do zamrożenia osadnictwa.

IAR, rr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej