"Toczy się gra o obalenie Scholza". Prof. Chwedoruk o politycznych skutkach wojny
- Wewnątrz europejskiej polityki coraz wyraźniej widać podział na "partię europejską" i "partię amerykańską" - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem w polityce niemieckiej podział na obie grupy nie odpowiada liniom partyjnym i widać, że "w Niemczech toczy się gra o obalenie Olafa Scholza i usunięcie socjaldemokratów z rządu".
2022-08-25, 20:36
24 sierpnia minęło pół roku od eskalacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po sześciu miesiącach wojny na Ukrainie media zza Odry stwierdzają, że Niemcy zrobiły w tym czasie wiele, ale nie wykorzystały potencjału, jaki daje im silna gospodarka.
"Partia europejska" i "partia amerykańska" w Niemczech
- Wojna ujawniła zjawiska w światowej polityce, które czasem w tle, czasem na zewnątrz, od dawna funkcjonowały - ocenił w Polskim Radiu 24 politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Chwedoruk. - Wojna, którą obserwujemy, jest walką Rosji z Ukrainą, ale w tle trwa inna wojna, o charakterze ekonomicznym, mająca swoje aspekty stricte polityczne. To konflikt między Stanami Zjednoczonymi a głównymi państwami Unii Europejskiej, który w istocie trwa od głębokich lat 60. - powiedział ekspert.
Jak mówił, rosyjska wojna na Ukrainie "to także konflikt polityczny w tym sensie, że także wewnątrz europejskiej polityki coraz wyraźniej widać podział na »partię europejską« i »partię amerykańską«". - Celem USA jest osłabienie relacji surowcowych europejsko-rosyjskich, bo tanie surowce z Rosji były elementem przewagi konkurencyjnej gospodarek europejskich, zwłaszcza niemieckiej, francuskiej i włoskiej, a owa "partia europejska" dążyła do tego, by powstał "wspólny europejski dom", w którym kraje spoza Europy byłyby gościem - analizował rozmówca Rafała Dudkiewicza.
Zdaniem gościa "Stanu rzeczy" w polityce niemieckiej podział na "partię europejską" i "amerykańską" nie odpowiada liniom partyjnym.
REKLAMA
Gra o głowę Olafa Scholza
Politolog ocenił też, że w niemieckiej partii liberalnej widać podział. - Z jednej strony jest to partia silnie prozachodnia, z drugiej jeden z jej znanych polityków, Wolfgang Kubicki, jest autorem chyba najbardziej sceptycznej wobec sankcji surowcowych wypowiedzi w niemieckiej polityce w ostatnich dniach - przypomniał.
- W tej chwili wyraźnie widać, że w Niemczech toczy się gra o obalenie Olafa Scholza i usunięcie socjaldemokratów z rządu, choć Scholz był politykiem centrowym, balansującym i chciał te trudne dla niemieckiej polityki i gospodarki miesiące przetrwać. Systematycznie powtarzają się medialne ataki na tego polityka, czasami bardzo infantylne - stwierdził prof. Rafał Chwedoruk.
Posłuchaj
Prof. Rafał Chwedoruk: wojna na Ukrainie to także konflikt polityczny w tym sensie, że także wewnątrz europejskiej polityki coraz wyraźniej widać podział na "partię europejską" i "partię amerykańską" ("Stan rzeczy"/ PR24) 22:54
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Rosjanie bawią się w Europie, ale Scholz zdania nie zmienia. Nie chce wstrzymania wiz
- Historyczny pakiet pomocy. Dr Kwiatkowski: Ukraina całkowicie przechodzi na zachodni sprzęt
- Prof. Bogdan Musiał o polityce Niemiec. "W ich przekonaniu Rosja jest zapleczem surowcowym"
Były ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło gościem Programu 3 Polskiego Radia - zobacz zapis video z rozmowy
***
Audycja: "Stan rzeczy"
REKLAMA
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog, UW)
Data emisji: 25.08.2022
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA