"Konfrontacje idei". Prof. Tomasz Jasiński o tym, jak powstało państwo polskie
Historyk prof. Tomasz Jasiński opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o genezie państwa polskiego. Jak wskazał, uczeni zajmują się tą kwestią już ponad 200 lat.
2022-08-28, 12:55
- Czasem badacze dochodzą do konsensusu, czasem się kłócą. Ale to, co można konkretnego powiedzieć, to że stoimy na bardzo grząskim gruncie, dlatego że tak naprawdę nie mamy żadnych źródeł - zaznaczył historyk prof. Tomasz Jasiński.
Dodał, że wzmianka o państwie polskim pojawiła się między innymi w kronice Widukinda z Korbei. - To są już lata 60., na chwilę przed przyjęciem chrztu. To już jest to państwo, które właściwie przypomina pierwszą monarchię Piastów - powiedział.
Początki państwa polskiego
Zapytany o to, w jaki sposób oraz dlaczego powstało państwo polskie, gość audycji wskazał, że są różne tezy. Podał, że najpierw pojawiały się różnego rodzaju przypuszczenia dotyczące wiary w rządy gminu. Później sformułowano pogląd, że państwo polskie jest rodzimym tworem, który albo mógł powstać w wyniku umowy społecznej i zjednoczenia za zgodą wszystkich, albo dzięki wewnętrznemu podbojowi. Historyk wskazał także na czynnik zewnętrzny i teorię, że państwo polskie to twór, który powstał w wyniku najazdu Normanów, odgrywających istotną rolę w późniejszym rozwoju kraju.
Prof. Tomasz Jasiński wskazał, że wraz z rozwojem badań archeologicznych można było dokładniej sprecyzować zarówno epokę, jak i czas powstania naszego kraju. - Badania oraz pewność badaczy bardzo wzmogły się z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Polska od około 1960 r. była jednym wielkim rezerwatem archeologicznym, dzięki czemu wielu rzeczy się dowiedziano - powiedział.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Konfrontacje idei
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
REKLAMA
Gość: prof. Tomasz Jasiński (historyk, dyrektor Biblioteki Kórnickiej)
Data emisji: 28.08.2022 r.
Godzina emisji: 11.32
ng
REKLAMA
Polecane
REKLAMA