Wizyta premiera Morawieckiego w Paryżu. Francuski deputowany: trzeba rozmawiać o wspólnej przyszłości Europy
- Premier Polski i prezydent Francji muszą rozmawiać o wspólnej przyszłości Europy - powiedział Polskiemu Radiu francuski deputowany centrowej partii Modem Frederic Petit, który przewodniczy francusko-polskiej grupie przyjaźni w Zgromadzeniu Narodowym.
2022-08-29, 05:11
Jego zdaniem dzisiejsza wizyta szefa polskiego rządu w Paryżu przyczyni się do wzmocnienia europejskiej solidarności w kontekście wojny na Ukrainie. Premier Morawiecki spotka się w stolicy Francji z prezydentem Macronem oraz wygłosi przemówienie na konferencji francuskich pracodawców.
Frederic Petit stwierdził, że wizyta polskiego premiera w Paryżu będzie okazją do rozmowy o dalszej pomocy dla Ukrainy.
- To jest ważna wizyta. Myślę, że oczekiwania obu stron są takie same. Mamy jeden z największych kryzysów od 50 lat. Ważne jest, żeby być teraz razem, niekoniecznie zgadzając się we wszystkim, ale panując nad naszymi różnicami - oświadczył rozmówca Polskiego Radia.
Polityk tłumaczył, że w ostatnich miesiącach dochodziło do napięć na linii Paryż-Warszawa, ponieważ z jednej strony Polacy zarzucali Francuzom brak zrozumienia sytuacji na Ukrainie, a z drugiej Francuzi oczekiwali od Polski bardziej prounijnej postawy.
"Trzeba rozmawiać o wspólnej przyszłości Europy"
- Musi być wspólne uznanie, że były błędy, ale że teraz musimy być razem. Trzeba rozmawiać o wspólnej przyszłości Europy - apelował Frederic Petit.
REKLAMA
Polityk wyraził nadzieję, że premier Morawiecki i prezydent Macron zgodzą się na zacieśnienie współpracy w sektorze energetyki. - Myślę, że jest kompletna zgoda w tym temacie. Cała Francja mówi, że musimy walczyć razem, aby poczynić wysiłek tej zimy. Strategia oszczędzania gazu musi być wspólną strategią - oświadczył deputowany.
Posłuchaj
Frederic Petit liczy też na postęp w rozmowach o francuskiej ofercie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. - Musimy razem pracować nad tymi strukturalnymi projektami - powiedział rozmówca Polskiego Radia.
Francuski koncern EDF złożył wstępną ofertę na budowę od czterech do sześciu reaktorów jądrowych w Polsce w październiku ubiegłego roku. Za kilka dni swoją propozycję mają przekazać Stany Zjednoczone.
Czytaj również:
dn
REKLAMA
REKLAMA