Katastrofa ekologiczna na Odrze. Minister Moskwa podała, kiedy poznamy końcowy raport

2022-08-29, 14:55

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Minister Moskwa podała, kiedy poznamy końcowy raport
Wysokość pomocy w przypadku armatorów wynosi 7 tys. 700 zł za 1 GT (pojemność brutto) statku rybackiego. Natomiast jeśli chodzi o podmioty uprawnione do rybactwa, jest ona równa kwocie utraconych przychodów.Foto: Twitter.com/@BoguckiZbigniew

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że 30 września ukaże się końcowy raport dotyczący przyczyn zatrucia ryb w Odrze. Według wstępnych ustaleń strony polskiej i niemieckiej za masowe śnięcie ryb odpowiadają toksyny wytwarzane przez złote algi. Minister Moskwa podkreśliła, że polscy naukowcy przedstawili wyniki swoich badań naukowcom niemieckim.

W niemieckiej miejscowości Bad Saarow pod Berlinem odbywa się posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska. Jak podkreślała minister, potrzeba czasu, aby dokończyć kompleksową mapę miejsc śnięcia ryb, stężenia glonów, stężenia ichtiotoksyn, które glony produkują. 

- Nałożymy na te miejsca parametry fizykochemiczne rzeki, temperaturę, poziom wody, wszystkie zrzuty nieoczyszczonych ścieków, które miały miejsce w tym czasie - dodała Anna Moskwa. Zaznaczyła, że "w obecnych uwarunkowaniach 30 września to jest bardzo szybko". Zaapelowała jednocześnie o "niepowielanie niesprawdzonych informacji", zaznaczając, że źródłami sprawdzonych informacji są "źródła rządowe".  

Przyczyn zatrucia w Odrze. Współpraca polsko-niemiecka

Jak dodała minister Moskwa, procedury transgraniczne o ocenach oddziaływania na środowisko zapewniają stronie niemieckiej udział w postępowaniu ws. Odry.

- Na pewno procedury transgraniczne oddziaływania na środowisko w wystarczającym stopniu zapewniają stronie graniczącej, w tym wypadku stronie niemieckiej, pełen udział w postępowaniu zgodnie ze wszystkimi konwencjami w tym konwencją z Espoo - powiedziała szefowa resortu klimatu. Konwencja z Espoo dotyczy ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.

REKLAMA

- Dlatego też jest ważne, żeby był utrzymywany dialog na poziomie władz polskich i niemieckich, żadne inne głosy, i ci wszyscy, którzy nie do końca dobrze życzą naszej współpracy, nie dominowali w tej dyskusji - dodała.

Posłuchaj

Minister Anna Moskwa o raporcie w sprawie Odry (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Minister Moskwa podkreśliła, że pilne ustalenie kompleksowych przyczyn sytuacji na Odrze i przygotowania planu odtworzenia zasobów w rzece to cele zarówno strony polskiej, jak i niemieckiej.

Przyczyn zatrucia w Odrze. Rewitalizacja rzeki

Śnięte ryby pojawiły się w Odrze pod koniec lipca. W sierpniu doszło do masowego śnięcia ryb, a z rzeki wydobyto ich kilkadziesiąt ton. Obecnie w kilkudziesięciu miejscach prowadzone jest napowietrzanie wód rzeki. Rząd przygotowuje specustawę w sprawie rewitalizacji Odry. Będzie ona obejmowała trzy obszary: środowiskowy, infrastrukturalny i biologiczny.

Czytaj także:

Zobacz: Marlena Maląg w Programie 3 Polskiego Radia

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej