Nuklearny szach Korei Północnej. "Coraz bardziej agresywne deklaracje"

 - Nowa eskalacja ze strony władz Korei Północnej stanowi zagrożenie dla międzynarodowego i regionalnego pokoju i bezpieczeństwa - oświadczyło francuskie MSZ w odniesieniu do nowej ustawy, przyjętej przez Pjongjang i mówiącej o gotowości do przeprowadzenia prewencyjnych ataków atomowych. Według północnokoreańskiej agencji KCNA nowe prawo pozwoli reżimowi na przeprowadzenie wyprzedzającego ataku nuklearnego "automatycznie" i "natychmiast, w celu zniszczenia wrogich sił".

2022-09-10, 07:15

Nuklearny szach Korei Północnej. "Coraz  bardziej agresywne deklaracje"

- Z głębokim niepokojem odnotowujemy coraz bardziej agresywne wypowiedzi Korei Północnej - stwierdziło MSZ w Paryżu.

W piątek Korea Płn. poinformowała, że przyjęła ustawę mówiącą, iż kraj ten jest gotowy do przeprowadzenia wyprzedzających ataków atomowych, w tym w obliczu konwencjonalnych ataków ze strony innych krajów. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un oświadczył, że status państwa nuklearnego jego kraju jest teraz "nieodwracalny".

Według państwowej północnokoreańskiej agencji KCNA nowe prawo pozwoli reżimowi z Północy na przeprowadzenie wyprzedzającego ataku nuklearnego "automatycznie" i "natychmiast, w celu zniszczenia wrogich sił", gdyby obce mocarstwo zagroziło Pjongjangowi.

Nowa ustawa Korei Płn.

"Ustawa stanowi, że reżim może użyć broni jądrowej w przypadku ataku nuklearnego lub niejądrowego przez wrogie siły przeciwko przywódcom państwa i organizacji dowodzenia sił nuklearnych naszego państwa" - napisała KCNA.

Departamentu Stanu USA nie zareagował bezpośrednio na te informacje, przypomniał jedynie, że Stany Zjednoczone pozostają "zaangażowane (...) na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".

- Daliśmy jasno do zrozumienia, że nie mamy wrogich intencji wobec Korei Północnej i jesteśmy gotowi zacząć rozmawiać bez warunków wstępnych, czego Pjongjang nadal odmawia - oświadczył Waszyngton.

Agencja AFP przypomina, że eksperci w USA i Korei Południowej wielokrotnie już ostrzegali, że Północ przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnej próby nuklearnej. Według Yang Moo-jina, profesora na Uniwersytecie Studiów Korei Północnej, nowe prawo wyraźnie potwierdza stanowisko Pjongjangu, który uważa, że ​​negocjacje w sprawie denuklearyzacji nie są już aktualne.

Potencjał nuklearny Kim Dzong Una

- Pjongjang prawdopodobnie nawiąże bliższe stosunki z Chinami i Rosją przeciwko Waszyngtonowi i...przeprowadzi siódmy test nuklearny w najbliższej przyszłości – powiedział Yang.

Zdaniem Cheong Seong-changa z Centrum Studiów nad Koreą Północną przy Instytucie Sejong nowa ustawa świadczy o zaufaniu Kim Dzong Una w potencjał nuklearny i wojskowy jego kraju, w szczególności w jego międzykontynentalne pociski balistyczne, które mogą uderzyć w Stany Zjednoczone.

- To prawo publicznie uzasadnia użycie broni jądrowej przez Pjongjang, w szczególności w odpowiedzi na atak nienuklearny. Jako dyktator Kim Dzong Un nie potrzebuje prawa, aby rozpocząć atak nuklearny, ale nowa doktryna służy usprawiedliwieniu użycia przez niego broni nuklearnej w sytuacji nadzwyczajnej poprzez wcześniejsze ujawnienie zasad jej użycia w kraju i za granicą - wyjaśnił Cheong Seong-chang.

"Głębokie zaniepokojenie" nowym prawem Korei Płn. wyraził w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

- Sekretarz generalny wzywa Pjongjang do wznowienia rozmów z kluczowymi stronami w celu osiągnięcia trwałego pokoju oraz całkowitej i możliwej do zweryfikowania denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - powiedział dziennikarzom Dujarric.

Czytaj także:

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "24 pytaniach"

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej