Rozmowa prezydentów Ukrainy i Francji. Wśród tematów wizy dla Rosjan
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem m.in. o zakazie wiz dla obywateli Rosji i sytuacji w kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
2022-09-10, 20:17
"Rozmawiałem z Emmanuelem Macronem przez telefon. Poinformowałem go o przebiegu działań bojowych. Poruszyłem kwestię zakazu wiz dla Rosjan" - napisał Zełenski na Twitterze.
Jak dodał, "dużo czasu poświęcono kryzysowi w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". "Nasze stanowisko: jedynym sposobem obrony Europy przed katastrofą jądrową jest demilitaryzacja obiektu" - podkreślił szef państwa ukraińskiego.
Dziennik "L’Opinion" podał w piątek, że "Francja dostarczy Ukrainie armatohaubice typu TRF1, które są poprzednikami przekazanych już dział Caesar". Według szacunków Francja przekazała Ukrainie pomoc o wartości 2 mld dolarów.
Wizy dla Rosjan
UE przyjęła decyzję, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego.
REKLAMA
Skutkować to będzie: podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.
Surowsze restrykcje
Dodatkowo Litwa, Łotwa, Estonia i Polska zdecydowały się na zharmonizowanie zasad przemieszczania się obywateli Rosji na podstawie wiz turystycznych.
- Będziemy, powołując się na klauzulę bezpieczeństwa, korzystać z możliwości nieprzepuszczania ich - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
Kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadały się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE. Z tą propozycją nie zgadzały się Niemcy, a także zależne od turystyki kraje Europy Południowej.
REKLAMA
- Porażający raport MAEA z wizyty w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania"
- Ukraina wzywa do uruchomienia korytarzy humanitarnych wokół elektrowni atomowej w Enerhodarze. Rosja wciąż odmawia
fc
REKLAMA