Biznes i zarządzanie od września 2023 roku w polskich szkołach. Czarnek: nauczy przede wszystkim praktyki

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że nowy przedmiot - biznes i zarządzanie - ma uczyć przede wszystkim praktyki. Od września 2023 roku zastąpi on podstawy przedsiębiorczości.

2022-09-14, 14:44

Biznes i zarządzanie od września 2023 roku w polskich szkołach. Czarnek: nauczy przede wszystkim praktyki

Jak powiedział Przemysław Czarnek, chodzi przede wszystkim o to, by przekazać uczniom wiedzę, którą wykorzystają w przyszłości.

- Nowy przedmiot będzie uczył bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie naszego życia. Zaczynając od gospodarstwa domowego, prowadzenia spraw finansowych w gospodarstwie domowym i bardziej praktycznego podejścia do samego nauczania przedmiotu, łącznie z maturą. Chcemy, żeby na maturze egzamin z przedmiotu Biznes i Zarządzanie na poziomie rozszerzonym miał również wymiar praktyczny, czyli takie zadania rozwiązywane w grupach. Wydaje się, że to będzie nowość, na skalę do tej pory niespotykaną - dodał szef resortu edukacji.

Biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot

W szkołach ponadpodstawowych będą dwie godziny tygodniowo na poziomie podstawowym i 8 godzin na poziomie rozszerzonym w całym cyklu nauczania.

Pełnomocnik rządu do spraw GovTech Justyna Orłowska dodała, że duży wkład w naukę przedmiotu będą mieć przedsiębiorcy. - Nie było tak, że to było zabronione, żeby włączać przedsiębiorców, natomiast dostrzegamy to, że szkoła potrzebuje wsparcia w tym. Dlatego chcielibyśmy także stworzyć narzędzia cyfrowe i społeczność osób, które chcą się włączać w nauczanie podstaw przedsiębiorczości, teraz już przedmiotu biznes i zarządzanie - powiedziała Justyna Orłowska.

REKLAMA

Posłuchaj

Minister edukacji i nauki o przygotowaniach do wprowadzenia przedmiotu Biznes i Zarządzanie (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Podstawa programowa jest już na ukończeniu

Pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek powiedział, że przygotowania do opracowania podstawy programowej były poprzedzone największymi w historii konsultacjami, w których wzięło udział 30 tysięcy osób.

- Każdy młody człowiek mógł zgłosić konkretne propozycje, postulaty, oczekiwania, ale co najważniejsze, w formule warsztatowej były wypracowywane propozycje konkretnych rozwiązań. I wśród bardzo wielu tematów, które były poruszane w trakcie tych konsultacji, bo one były bardzo szerokie, ponadresortowe, ponadsektorowe, bardzo istotnym postulatem było zdecydowane zwiększenie związków pomiędzy systemem kształcenia a oczekiwaniami rynku pracy - dodał Piotr Mazurek.

Jak przekazał minister edukacji i nauki, podstawa programowa nowego przedmiotu jest już na ukończeniu. Biznesu i zarządzania będą uczyły te same osoby, które teraz uczą podstaw przedsiębiorczości, ale przejdą dodatkowe kursy przygotowujące.

Czytaj także:

Zobacz także: szef MEiN Przemysław Czarnek w PR24

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej