W Polsce ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu lekko w górę. W strefie euro również wzrosły
Ceny liczone według HICP w Polsce w sierpniu 2022 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 14,8 procent wobec 14,2 procent w lipcu - podał wstępne dane Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,8 procent.
2022-09-16, 11:32
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.
W strefie euro ceny w górę
Eurostat poinformował jednocześnie, że w II wyliczeniu ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 9,1 procent w sierpniu w ujęciu rdr, po wzroście o 8,9 procent miesiąc wcześniej. Wstępnie szacowano wzrost o 9,1 procent.
CPI bazowy rdr wzrósł w sierpniu o 4,3 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 4,0 proc. Tu szacowano +4,3 proc.
REKLAMA
Miesiąc do miesiąca CPI wzrósł o 0,6 proc. wobec szacunków +0,5 proc., po +0,1 proc. miesiąc wcześniej.
Inflacja w Polsce
Główny Urząd Statystyczny poinformował niedawno, że ostatecznie inflacja konsumencka wyniosła 16,1 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu 2022 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1 proc. (przy wzroście cen towarów - o 17,5 proc. i usług - o 11,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. (w tym towarów - o 0,8 proc. i usług - o 0,7 proc.) - informował GUS.
- Część firm podnosi ceny, nie rezygnując z wysokich marż. Prof. Gatnar: zachowujmy się racjonalnie
- Inflacja w sierpniu. GUS podał nowe dane. Jaki wskaźnik?
- W Polsce ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu bez zmian. W strefie euro nadal idą w górę
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA