Papieski wysłannik widział zbiorowe mogiły w obwodzie charkowskim. "Brakuje słów, brakuje łez"
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przebywa jako wysłannik papieża Franciszka na Ukrainie. W poniedziałek był w miejscu zbiorowych mogił odkrytych w lesie pod Iziumem w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.
2022-09-20, 14:39
W wypowiedzi dla watykańskich mediów polski kardynał i prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia podkreślił, że widział jak 50 policjantów, strażaków i żołnierzy w białych kombinezonach wydobywało z mogił ciała zabitych Ukraińców. Niektórzy, jak dodał, zginęli trzy-cztery miesiące temu, inni zostali niedawno pochowani.
- Wiem, jest wojna, a wojna nie zna litości, są też zabici. Zobaczenie ich tak wielu w jednej strefie to rzecz trudna do opowiedzenia, do wyjaśnienia - stwierdził kardynał Krajewski. Jak mówił, "brakuje słów, brakuje łez" do opisu tej wizyty.
Szacunek dla tajemnicy śmierci
Przyznał następnie: "Było coś, co mnie bardzo poruszyło; ci młodzi Ukraińcy wyciągali te ciała w tak delikatny sposób, w takiej totalnej ciszy. Wydawało się, że to ceremonia. Nikt nic nie mówił, a było tam wielu policjantów, żołnierzy, co najmniej 200 osób. Wszyscy w milczeniu, w niesłychanym szacunku dla tajemnicy śmierci".
- Naprawdę wiele można było nauczyć się od tych młodych - zauważył kardynał. Papieski wysłannik powiedział, że chodził wśród mogił i odmawiał różaniec. - Byliśmy tam co najmniej trzy godziny. Nie mogłem zrobić nic innego - zaznaczył. Kardynał Krajewski był też na posterunku policji, zamienionym przez Rosjan w salę tortur.
REKLAMA
"Zło dobrem zwyciężaj"
- Wiedziałem, że zobaczę wielu zabitych, ale spotkałem też ludzi, którzy pokazali piękno, jakie czasem jest ukryte w naszych sercach. Pokazali ludzkie piękno w miejscu, gdzie mogła być tylko wola zemsty. A jednak nie - dodał. Papieski jałmużnik przywołał słowa z Pisma Świętego: "Zło dobrem zwyciężaj".
We wtorek wysłannik papieża udaje się z Charkowa do Kijowa, który będzie ostatnim etapem jego czwartej misji dobroczynnej na Ukrainę od początku rosyjskiej napaści. Do kilku rejonów kraju zawiózł pomoc humanitarną.
- "Nie traćmy pamięci o cierpieniu tego udręczonego narodu". Papież Franciszek o Ukrainie
- Watykański sekretarz stanu: istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji
- Papież Franciszek spotkał się z żonami ukraińskich oficerów z batalionu Azow
pg
REKLAMA
REKLAMA