Tarcza Solidarnościowa. Rząd zajmie się dziś ustawą o zamrożeniu cen energii
Dzisiaj zbierze się rząd, który zajmie się projektem ustawy dotyczącym zamrożenia cen prądu w przyszłym roku. Przewiduje on, że ceny będą na poziomie z 2022 roku przy rocznym zużyciu do 2 tysięcy kilowatogodzin. To tzw. Tarcza Solidarnościowa.
2022-09-26, 16:38
Zdaniem autorów projektu te rozwiązania zachęcą do oszczędzania energii. Rząd zakłada, że - niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w przyszłym roku - przewidziana jest ich stabilizacja na poziomie z tego roku.
W przypadku wszystkich gospodarstw będzie obowiązywał próg 2 tysięcy kilowatogodzin rocznie, a dla rodzin z kartą dużej rodziny, osób z niepełnosprawnościami i rolników - 2600 kilowatogodzin rocznie. Mówił o tym w połowie września premier Mateusz Morawiecki.
Zdaniem szefa rządu gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić nawet 150 złotych miesięcznie.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Założenia tarczy dla administracji i spółek Skarbu Państwa
Założenia Tarczy Solidarnościowej mówią też o tym, że ograniczone ma być zużycie energii w obiektach administracji publicznej - rządowej i samorządowej. Od 1 października obowiązkowo zużywane ma być o 10 procent energii mniej.
Pięć, sześć miliardów złotych wsparcia ma być przeznaczonych na wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych. Na pomoc może liczyć kilkaset przedsiębiorstw.
Decyzje pakietu energetycznego dotyczą też spółek Skarbu Państwa. Tam wyeliminowane zostaną bonusy dla zarządów. Działania podjęte będą też wobec firm, które czerpią zyski, wykorzystując kryzys energetyczny. Regulacje mają służyć zmniejszeniu potrzeb budżetowych.
Kolejnym elementem działań mających na celu ograniczenie konsumpcji energii będzie zmodernizowanie oświetlenia ulicznego. Zapowiedziano też dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych.
REKLAMA
- Eksperci: podatek od nadzwyczajnych zysków - inteligentny pomysł w trudnym czasie
- Ceny energii na rynkach krajowych. Minister klimatu wyjaśnia sposób ich wyznaczania w UE
mn/IAR
REKLAMA