PKB, inflacja i wydatki na obronność. Rząd zajmie się dziś projektem ustawy budżetowej

Dziś po raz drugi w tym tygodniu zbiera się rząd, który zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. W projekcie budżetu, który został wstępnie przyjęty miesiąc temu i przesłany do konsultacji, założono, że dochody państwa wyniosą 604 miliardy 400 milionów złotych, a wydatki 669 miliardów 400 złotych. To oznacza, że deficyt wyniesie 65 miliardów złotych.

2022-09-28, 05:50

PKB, inflacja i wydatki na obronność. Rząd zajmie się dziś projektem ustawy budżetowej
Rząd zajmie się ustawą budżetową. Dziś posiedzenie. Foto: Krystian Maj/KPRM

W projekcie budżetu zapisano, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., a inflacja wyniesie 9,8 proc.

Rząd zapewnia, że zabezpieczone zostały środki na kontynuację kluczowych programów społecznych, takich jak Rodzina 500+ (ponad 40 miliardów złotych) czy realizację świadczenia "Dobry start" (1 miliard 400 milionów złotych). Zapisano pieniądze na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych oraz na 13. emeryturę. Przewidziano, że wydatki na obronność wzrosną do 3 proc. PKB i wyniosą ponad 97 miliardów złotych.

Budżet Polski. Uszczelnienie VAT

Rząd tłumaczy, że wzrost dochodów spowodowany jest przede wszystkim skutecznym uszczelnieniem systemu podatkowego. W 2015 roku luka VAT wynosiła ponad 24 proc. W roku 2021 było to 4,3 proc.

Posłuchaj

Dziś posiedzenie rządu (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Rząd musi przesłać projekt budżetu do Sejmu najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego, czyli do końca września.

REKLAMA

Ministrowie zajmą się także projektem ustawy okołobudżetowej i strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2023-2026.

Zobacz także:

Zobacz także: szef KPRM Michał Dworczyk w Programie 3 Polskiego Radia

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej