Dariusz Domański: do aktorstwa Franciszka Pieczkę zaprowadziła fascynacja filmem "Znachor"

2022-10-04, 10:03

Dariusz Domański: do aktorstwa Franciszka Pieczkę zaprowadziła fascynacja filmem "Znachor"
Dariusz Domański: ze względu na fascynację filmem "Znachor" Franciszek Pieczka został aktorem . Foto: PAP/Jakub Kamiński

- Franciszek Pieczka w 1938 roku - miał wtedy 10 lat - zobaczył film "Znachor" (...) i to właśnie przez fascynację tym dziełem pomyślał, że może zostać aktorem - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Domański, przyjaciel aktora. Gośćmi audycji byli również prof. Barbara Osterloff (historyk teatru, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie) oraz Krystyna Piaseczna (redaktor naczelna czasopisma "Sceny Polskie"). 

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza", "Austeria", niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies". Jego osobie poświęcona została poniedziałkowa audycja "Rząd 2, miejsce 4". 

Fascynacja filmem "Znachor"

- Droga do aktorstwa Franciszka Pieczki wiodła właściwie przez film - stwierdził Dariusz Domański. Jako ciekawostkę dodał, że aktor słabo pamiętał swoją rolę w filmie "Chata wuja Toma". - Kiedy go o to zapytałem, powiedział: Darku, ja właściwie niewiele już pamiętam - mówił gość PR24.

- Jako dziecko uczestniczył w różnych próbach teatralnych, natomiast był oczarowany kinem, filmem międzywojennym, a to wszystko za sprawą tego, iż w 1938 roku - miał wtedy 10 lat - zobaczył film "Znachor" z wielką rolą Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, jednego z największych polskich aktorów teatralnych, którego uważał za swój wzorzec w sztuce aktorskiej - powiedział. 

Dodał, że "to właściwe przez fascynację »Znachorem« Franciszek Pieczka pomyślał, że może zostać aktorem".

REKLAMA

"Aktor charakterystyczny"

Z kolei prof. Barbara Osterloff powiedziała, że rocznik, z którym studiował Franciszek Pieczka, był wyjątkowy. Dodała, że "stał się on stosunkowo szybko aktorem bardzo wybitnych reżyserów". 

Autorka dokumentu "Franciszek Pieczka. Portret na siedemdziesięciolecie" powiedziała, że ukazując w filmie życie Franciszka Pieczki, zaczęła od Godowa, czyli miejsca, w którym rozpoczęło się jego życie, również to duchowe. - Był to chłopiec, który miał sześcioro rodzeństwa, więc była to duża rodzina - mówiła.

Dodała, że "Franciszek Pieczka mówił o sobie, że jestem aktorem charakterystycznym". 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Dariusz Domański: ze względu na fascynację filmem "Znachor" Franciszek Pieczka został aktorem (Rząd 2, miejsce 4/Polskie Radio 24) 23:52
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Rząd 2, miejsce 4"

Prowadził: Konrad Szczebiot

Gość: prof. Barbara Osterloff (historyk teatru, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie), Krystyna Piaseczna (redaktor naczelna czasopisma "Sceny Polskie" oraz przewodnicząca Sekcji Krytyków ZASP, autorka filmu dokumentalnego "Franciszek Pieczka. Portret na siedemdziesięciolecie"), Dariusz Domański (przyjaciel i biograf, autor wywiadu-rzeki "Franciszek Pieczka; Woyzeck-Jańcio Wodnik", autor kilkudziesięciu publikacji poświęconych wybitnym postaciom polskiej sceny)

REKLAMA

Data emisji: 03.10.2022

Godzina emisji: 23.35

nj/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej